Dijital Pazarlama ile Yeni Müşteriler Edinin ve Onlarla Etkileşim Sağlayın

Dijital Pazarlama ile Yeni Müşteriler Edinin ve Onlarla Etkileşim Sağlayın
26 Tem 2019 / by Şule in Dijital Pazarlama, Sosyal Medya

Hangi sektörde faaliyet gösterirseniz gösteri; elbette birincil amacınız satış yapmak, bunun için de yeni müşteriler edinmek. Diğer yandan, işinizin sürdürülebilirliği için yeni müşteriler edinmek kadar onlarla etkileşimde kalmanın ve onları elde tutmanın da önemli olduğunu unutmamanız gerekiyor. Biz de bu yazımızda yeni müşteriler kazanmak ve onlarla etkileşime devam etmek için dijital pazarlamadan nasıl yararlanabileceğinizi açıklayacağız.

Hedef Kitlenizi İyi Tanıyın

İşe başlamadan önce hedef kitlenizi çok iyi tanımanız gerekir. Bu; onlara hangi kanallardan hangi içeriklerle ulaşacağınız konusunda yol göstermekle kalmayıp, aynı zamanda onlarla satış sonrasında nasıl etkileşime geçebileceğiniz konusunda da size ipucu verecektir.

Arama Motoru Reklamları

Arama motorları; reklam verenlere arama ağı reklamları, alışveriş reklamları, video reklamlar, uygulama reklamları gibi birçok reklam modeli seçeneği sunmakta. Siz de ürün veya hizmetlerinize en uygun reklam modellerini seçip, uygun içeriklerle potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamları

Dijital pazarlamanın yeni müşteriler edinmek için sağladığı önemli araçlardan biri de sosyal medya platformları. Burada da işe önce hedef kitlenizin yoğun olarak hangi platformda aktif olduğunu anlayarak başlamanız gerekiyor. Sonrasında sosyal medya platformlarında yapacağınız yayın ve reklamlarla hedef kitlenizle aranızdaki duygusal bağı kuvvetlendirebilir, onları geçek müşterilere dönüştürebilir, etkileşime devam ederek bunun devamlılığına katkı sağlayabilirsiniz.

Reklamlarınızda Vaat Ettiklerinizi Gerçekleştirin

Hedef kitlenize uygun kanallardan, doğru zamanda ve doğru mesajlarla ulaşmak beraberinde satışı getirecektir. Ancak edindiğiniz müşterilerin, bu deneyimden memnun kalması için reklamlarınızda vaat ettiklerinizi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Mesela e-ticaret sitenizde bulunan bir ürün için “aynı gün teslimat” diyorsanız, teslimatın ertesi güne kalmaması gerekiyor. Aksi takdirde müşteriniz bu alışverişten memnun kalmadığı gibi güveni de sarsılacaktır.

Müşteri Hizmetlerinizi Geliştirin

Müşteri hizmetlerinizin hızlı ve teknik olarak yeterli olması da önemlidir. Mesela Facebook’ta verdiğiniz bir reklamın altında yorum bölümünde “fiyatın ne kadar olduğunu” soruyorlarsa, buna gereken hızla cevap verip vermemeniz satışın akıbetini etkileyecektir. Aynı şekilde ses sistemi sattığınız bir müşteri, ürünü kullanmakta zorlanıyor ve bir takım sorular sormak istiyorsa; bu sorulara alacağı cevapların doğruluğu ve hızı gelecekte de markanızı tercih etme kararını etkileyecektir.

Müşteri Verilerinizi İyi Kullanın

Müşterilerinizle etkileşimde kalmak için önemli bir diğer konu da müşteri verilerini anlamlandırmak ve onları doğru şekilde kullanmaktır. Yine ses sistemi örneğinden gidecek olursak; bakım malzemelerinde bir kampanya düzenlediğinizde daha önce ses sistemi satın almış müşterilere bu konuda e-mail veya sms ile bilgilendirme yapmanız etkili olacaktır. Aynı şekilde müşterilerinizin doğum tarihlerini bilir ve onlara doğum günü haftasına özel bir jest yaparak bunu sms veya e-posta ile bildirirseniz satış yapma ihtimalinizin yanı sıra aranızdaki duygusal bağı da güçlendirirsiniz.

Yaptığınız Her İşlemi Ölçümleyin

Dijital pazarlamanın en önemli avantajlarından biri uygulanan her işlemin ölçülebilir olmasıdır. Reklamlarınızın etkili olması, satışa dönüşmesi ve müşteri sadakati sağlaması için daima onları ölçümleyin, yorumlayın ve reklamlarınızda gereken iyileştirmeleri yapın.

Son olarak dijital pazarlama ile yeni müşteriler edinmek ve onlarla etkileşimi devam ettirebilmek için, bizimle iletişime geçerek alanında uzman çalışma arkadaşlarımızın deneyiminden yararlanabilirsiniz.

Taggs: