Facebook Değişime Gidiyor

Facebook Değişime Gidiyor
28 Tem 2019 / by Görsel Projeler in Pazarlama, Sosyal Medya

Girişimciler için oldukça önemli bir pazarlama ve reklam aracı olan Facebook Business reklamları gelecek ay büyük bir değişime gidiyor. Peki, bu değişim nasıl olacak?

Hepimizin bildiği gibi Facebook Business ile markalar kendi reklamlarını verebiliyor, hesaplarını yönetebiliyordu. Her geçen gün verilen reklam sayısı daha da arttı. Bu durumda doğal olarak güncellemeleri beraberinde getirdi. Bu zamana kadar 2:3 ölçeğine izin veren Facebook, 19 Ağustos 2019 tarihinden itibaren artık reklamlarda 4:5 ölçeğinin kullanılmasına da izin verecek. 4:5 ölçeği Instagram’ın maksimum ölçek boyutu demek. Kısaca özetlemek gerekirse artık Facebook reklamları için herhangi bir ekstra tasarım gerekmeden, kırpma derdi ile uğraşmadan, kullanacağınız görsel kare boyutta olmasa da dikey görsellerin de reklama uygun olacağını söyleyebiliriz.

Bunun yanı sıra bu zamana kadar Facebook reklam metinleri yedi satır ile sınırlandırılıyorken 19 Ağustos 2019 tarihinden itibaren Facebook reklam metinleri üç satır olacak şekilde değiştirilecek.

Peki, bu değişimlerin sebebi nedir?

Mark Zuckerberg bu değişiklikleri yapma sebebini Instagram ve Facebook birlikteliğini daha da arttırmak amacıyla yaptığını ifade ederken bu şekilde kişilerin Instagram için ayrı Facebook için ayrı bir uğraş gerekmeden reklam verme kolaylığının doğmasını sağlıyor. Bu da bize gelecek zamanlarda daha fazla reklam verileceğini, sosyal medya mecralarının reklam sayısının artacağını belli ediyor. Sadece text ve ölçek boyutu olarak değil Instagram ve Facebook için genel bir benzerlik geleceğini de ifade eden yeni güncelleme ile artık iki mecrada da birbirine benzer öğeler göreceğiz. Bu benzerlikler sadece reklam açısından değil kullanım açısından da kendini gösterecek.
Göreceğimiz en yakın güncelleme tarihi 19 Ağustos 2019 tarihi olarak gözükse de Facebook uygulamasında radikal değişimler sene boyunca devam edecek gibi görünüyor.

Taggs: