Influencer Marketing Nedir?

Influencer Marketing  Nedir?

Influencer Marketing; kitleleri etkileme gücüne sahip, takipçileri tarafından otorite olarak seçilen kişilerin, hedef kitlesinin satın alma davranışlarını etkileme üzerine yoğunlaşan pazarlama stratejisine verilen adlandırmadır. Influencer; yetkisi, bilgisi, konumu veya izleyicileriyle olan ilişkisi nedeniyle başkalarının satın alma kararlarını etkileme gücü olan kişilerdir. Influencer’lar markaların pazarlama hedeflerine ulaşmak için iş birliği yapabilecekleri yüksek etki gücüne sahip bireylerdir. Son dönemlerde insanlar, karar vermelerinde onlara rehberlik edebilecek sosyal medyadaki influencerlara etkileşimde bulunuyor. Influencerlar, belirli bir konudaki bilgileri ve uzmanlıkları ile itibar kazanmış kişilerdir. Tercih ettikleri sosyal medya kanallarında bu konu hakkında düzenli gönderiler paylaşır ve görüşlerine çok dikkat eden coşkulu kitleyi takipçisi haline getirirler. Markalar, trendler yaratabildikleri ve takipçilerini tanıttıkları ürünleri satın almaya teşvik edebildikleri için influencerları severler.

Şirketlerin potansiyel alıcılarına ürünlerini veya hizmetlerini ulaştırabilmek için kullanabilecekleri en etkili yollardan biri olan Influencer Marketing ile pazarın tamamına değil, Influencerlar aracılığıyla ürün ve hizmetler ile ilgilenebilecek kişilere yönelik pazarlama aktiviteleri yapılır. Influencerlar marka ve firmaya dair farkındalığı arttırır, aynı zamanda marka ve firmanın savunucuları haline dönüşebilirler.

Influencerlar takipçi sayılarına göre mikro, makro, mega ve nano olmak üzere dörde ayrılır. Influencer Marketing için en etkili olan en az bir milyon takipçisiyle Mega Influencerlardır.

Takipçi Numaralarına Göre;

Mega Influencer:

Mega influencer’lar, sosyal ağlarında çok sayıda takipçisi olan kişilerdir. Farklı takipçi türleri arasındaki sınırlarla ilgili sabit kurallar olmamasına rağmen, yaygın bir görüş, mega influencer’ların en az bir sosyal platformda 1 milyondan fazla takipçiye sahip olmasıdır.

Makro Influencer:

Makro influencerlar, mega etkili kişilerden bir adım geride ve belki de etkileyici pazarlamacılar için daha erişilebilirlerdir. Bir sosyal ağda 40.000 ila 1 milyon arasında takipçisi olan insanlar makro influencerlar olarak adlandırılır.
Mega influencer’lardan daha fazla makro influencer var, bu yüzden bir markanın onlarla çalışmaya istekli bir makro influencer bulması daha kolay olmalı. .Bu, influencer dolandırıcılığı yapma olasılığı en yüksek olan kategoridir bazıları yalnızca satın aldıkları takipçiler sayesinde konumlarına ulaşmıştır.

Mikro Influencer:

Mikro influencerlar, bazı uzmanlık alanları hakkında bilgileriyle tanınan sıradan sıradan insanlardır.  Bir etki seviyesini gösteren sadece takipçi sayısı değildir; mikro influencerların takipçileriyle olan ilişkisi ve etkileşimidir. Görüşler farklı olsa da mikro influencerlar tek bir sosyal platformda 1.000 ila 40.000 takipçisi olanlar olarak düşünebilirsiniz. Mikro influencerlar ve markalar arasındaki ilişkinin hedef kitlelerle uyumlu olabilmesi için, influencerların genellikle kiminle çalıştıkları konusunda seçici oldukları anlamına gelir. Bazı mikro influencerlar bir markayı ücretsiz olarak tanıtmaktan mutluluk duyar. İnternet, medyanın birçok küçük niş konuya bölünmesine yol açtı. Küçük kitleye seslenen bir şeyle uğraşsanız bile, ona adanmış bir Facebook grubu veya Pinterest panosu bulmanız olasıdır. 

Nano Influencer:

Tanınmak için en yeni influencer türü nano influencerlardır. Bu insanların az sayıda takipçisi vardır. Çoğu durumda, 1.000’den az takipçileri vardır. Ancak nano influencerların etkileşime girmeye ve onun fikirlerini dinlemeye istekli ve ilgili takipçileri olacaktır. Çoğu firma için, nano influencerlar yeterli etkiye sahip olmada da sadece belirli bir kitleye seslenen ürünler üreten firmalar için son derece önemli olabilirler. Ucuz bir şekilde, az sayıda insanla muazzam bir etki yaratabilirler. Geniş bir kitleye ulaşmak için yüzlerce nano influencer ile çalışmak gerekebilir.

İçerik Türlerine Göre;

Influencer marketing uygulamasının büyük kısmı sosyal medyada, ağırlıklı olarak mikro influencerlar ve blog yazarları ile gerçekleşiyor. Videoya olan ilginin artmasıyla, YouTuber’lar da hızla daha önemli hale geliyor.

Blogerlar,

Birçok blog yazarı, belirli sektörlerde oldukça fazla takipçi topladı. Örneğin, kişisel gelişim, finans, sağlık, çocuk yetiştirme, müzik ve blog yazmanın kendisi de dahil olmak üzere diğer birçok konuda oldukça etkili bloglar var. 

Bir blog yeterince büyük ve etkiliyse, sitelerine sponsorlu bir gönderi yollanabilir.  Bu da blog yazarını, marka adına bir gönderi yazması için büyük ölçüde etkiler. Marka ve ürünün bloğun çekirdek kitlesiyle uyumlu olması önemlidir.

YouTuber’lar

Elbette, internetteki tek popüler içerik türü blog değildir. Diğer bir favori içerik türü videodur. Bu durumda, her video yapımcısının kendi sitesi olması yerine, çoğu YouTube’da bir kanal oluşturur. Markalar genellikle kanal sahiplerinin hedef kitlesiyle uyumlu ürünleri için bu kanalı kullanır.

Podcast Yayıncıları;

Podcast,popülerliği artan nispeten yeni bir çevrimiçi içerik biçimidir. Yeni fakat etkisi giderek artan bu alanda Influencer marketing için oldukça fazla kullanılıyor.

Sektör uzmanları ve gazeteciler gibi düşünce liderleri de etkileyiciler olarak kabul edilebilir ve markalar için önemli bir konuma sahiptir.

Sektör liderleri ve düşünce liderleri, uzmanlık konularıyla ilgili nitelikleri, konumları veya deneyimleri nedeniyle saygı görürler. (Gazeteciler Akademisyenler Sektör uzmanları Profesyonel danışmanlar)

Influencer Marketing Yarattığı Fırsatlar

  • Markalar daha eğlenceli, daha ulaşılabilir ve daha samimi bir hale gelir.
  • Influencerların takipçileriyle olan ilişkisi sayesinde tüketici güveni hızlı ve sağlam bir şekilde oluşur.
  • Influencerların kişisel deneyimleri ve önerilerini aktarmalarıyla tüketicilerin markaya olan bağlılıkları güçlenir.
  • Ağızdan ağıza pazarlama ile marka bilinirliği ve satış oranları aynı hızda artar.
  • Markalar daha düşük bütçelerle ses getiren çalışmalar yapabilir.
Yazı Etiketleri: