İşletmenizi İçerikle Tanıtmanın 5 Adımı

İşletmenizi İçerikle Tanıtmanın 5 Adımı
27 Oca 2021 / by editor in Dijital Pazarlama, Pazarlama

Bir işletmeniz varsa ve başarılı olmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken dijital dünyada yer almak. Son yıllarda dijitalleşmenin git gide daha da hayatlarımızın içine girmesiyle, teknolojiyi işletmeler için verimli kullanabilmek artık çok daha önemli hale geldi. İnternette faaliyet gösteren ve aktif olan çok sayıda firma var. Peki bu firmaların arasından nasıl sıyrılıp başarılı olabilirsiniz?

İçerik Pazarlama

İçerik pazarlama bunun için harika bir yoldur. İçerik pazarlama; sosyal medya gönderileri, blog yazıları, videolar gibi çevrimiçi materyallerin paylaşılmasına dayanır. Kullanıcı kitlesinin dikkatini çekmek ve firmaya yönelik bir ilgi oluşturmak amacıyla tasarlanmıştır.

Günümüzde çevrimiçi kullanıcılar işletmelerle ne zaman etkileşim kuracaklarını seçebiliyorlar. İçerik pazarlama ise bu durumda işletmelerin kullanıcılarla bağlantı kurmalarına ve etkileşim almalarına olanak sağlıyor. El yapımı mum satan bir işletmenizin olduğunu varsayalım. Markanıza yönelik farkındalığı arttırmanın yanında web sitenizin trafiğini arttırmak için içerik pazarlamayı kullanmak çok işinize yarayacaktır. Bunun için ise web sitenizin bloğunda mumlar hakkında ilgi çekici içerikler yayınlayabilir ve içerikleri de sosyal medya hesaplarınızda tanıtabilirsiniz. Böylece organik bir trafik sağlayacağınızdan arama motoru aramalarında da yükselmeniz kolaylaşacaktır. Bu tarz içerikler oluşturmak için ise yapmanız gereken ilk iş hedef kitlenizi belirlemek ve kim için içerik hazırlayacağınızı tespit etmektir.

Doğru zamanda, doğru içeriği, doğru platformda, doğru kişilere aktarırsanız başarılı olmanız kaçınılmaz olacaktır! Burada en önemli detay hedef kitlenin ihtiyaçlarına odaklanmanız olacaktır. Bu ihtiyaçlara göre kaliteli ve ilgili içerikler oluşturmalısınız. Hedef kitlenizi analiz ederek işe başlayabilirsiniz.

1.Çevrimiçi Müşterileri Tanıma

Hedef kitleniz için çevrimiçi içerik oluştururken ilk önce hedef kitlenizin kimleri kapsadığını ve ihtiyaçlarını belirlemeniz çok önemlidir. Kitlenizi araştırarak hedefe yönelik içerik oluşturmak ilgi çekmeniz için faydalı olacaktır. Eğer geniş bir hedef kitleniz varsa onları gruplara bölebilirsiniz. Her grubun kendi içinde benzer kişiler içerebilir ve bu gruplar için farklı içerikler oluşturabilirsiniz. Böylece hedef kitlenizi de genelden özele indirgemiş olacaksınız. Bu şekilde her bir grup kendi ilgilerini çekebilecek içerikleri görebilecek ve dikkatlerini çekmeniz kolaylaşacak.

Bu şekilde bir gruplandırma yani segmentasyon çalışması yaparsanız gruptaki kitlenin alışkanlıklarını ve tercihlerini anlayabilir, içeriğiniz ile doğrudan bu grubu hedef alabilirsiniz. Kullanıcıların neleri aradığını yani nelere ihtiyaçlarını olduğunuzu öğrenmek için ücretsiz anahtar kelime planlayıcı gibi ücretsiz çevrimiçi araçlar kullanabilirsiniz.

2.Doğru İçerik Biçimini Seçme

Oluşturduğunuz içerikler birçok farklı biçimde olabilir. E-kitaplar, bloglar, grafikler, resim ve fotoğraflar, video klipler, bilgilendirici yazılar gibi. Eğitim, eğlence ya da ilham verme gibi amaçlarınız olabilir. Kendi alanınıza ve hedef kitlenize göre sizin için en uygun olacak biçimde içerikler oluşturabilirsiniz.

Aslına bakarsanız hangi içeriği seçersiniz temel amacınız aynı olacaktır: hedef kitlenize ulaşabilmek. Kaliteli ve doğru bir içeriğiniz varsa bu kitle etkileşim kurar, paylaşır, öğrenir ve hatta müşteriye dönüşür.

E-kitaplar belirli bir konuya odaklanan eğitici rehberlerdir. Bu biçimle okuyuculara pratik ve bilgilendirici bir kaynak sunabilir, alanınıza uzman olarak öne çıkabilirsiniz. Özgün ve nitelikli bloglar hazırlayarak hem sosyal medyanız için paylaşabileceğiniz ilgi çekici içerikler oluşturabilir hem de bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Aynı zamanda kaliteli içeriği olan bloglar arama motorlarında da üst sıralara çıkmanıza yardımcı olacaktır. Grafikler, bilgileri görsel bir tablo olarak sunduğundan karmaşık ve sıra dışı içerikleri ilgi çekici bir şekilde sunmaya yardımcı olabilir. Videolar günümüzde en çok ilgi çeken içerik biçimlerinden biridir. Ürün gösterimlerinden müşteri görüşlerine, eğitimden eğlenceli içeriklere kadar birçok alanda video çekilebilir.

Doğru içerik biçimini bulabilmeniz için kendi işletmenizin hedef kitlenizle nasıl eşleşeceğini belirleyerek başlayabilirsiniz. Hedefiniz eğitmekse e-kitaplar, rehberler ve bilgilendirici yazılar sizin için iyi içerik biçimleri olabilir. Eğer eğlendirmekse bu tarza uygun fotoğraf ve videolar tercih edebilirsiniz.

3.Çevrimiçi Kitleler İçin İyi İçerik Yazma

Çevrimiçi kitleler için içerik oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Çevrimiçi ve çevrimdışı içerikler birbirlerinden farklı şekillerde oluşturulabilir. Stil, yazı uzunluğu ve yapı gibi faktörler farklı kanallar için yazma açısından farklı etkilere sahip olabilir. Örneğin bir kitap ya da gazetedeki uzun bir makaleyi okuyabilirken internetteki çok uzun makaleleri okumak sıkıcı olabilir. Onun yerine kısa ve öz yazılar daha çok ilgi çekici olacaktır. İlgi çekici ve net bir girişle başlayan özet bir yazı kullanıcıların dikkatini toplaması açısından daha verimlidir.

Yazı yazarken ya da farklı bir içerik oluştururken her zaman hedef kitleyi göz önünde bulundurmalı ve içeriği onların perspektifinden değerlendirmelisiniz. 

Özet olarak; içeriğinizin çevrimiçi platformlarda nasıl daha fazla etkileşim sağlayacağı kaliteli ve hedef kitleye yönelik içerik oluşturmayla ilgilidir. Hedef kitlenin beklentilerine göre oluşturduğunuz kaliteli ve farklı içerikler başarılı olmanız için size büyük fayda sağlayacaktır.

4.İçeriğinizin Görünürlüğünü Arttırma

Günümüzde kullanıcıların neredeyse tamamı araştırma ve aramalarında çevrimiçi kaynakları kullanmaktadırlar. Genele baktığımızda çevrimiçi kalma süreleri geçmişe göre büyük bir artış göstermiştir ve her an çevrimiçi olan bu kadar kullanıcıyı düşündüğümüzde içeriklerin iyi tanıtılması daha geniş bir kitleye ulaşmak için oldukça önemlidir.

Bir içerik takvimi oluşturma ve işletmeyi farklı kanallar yoluyla tanıtma görünürlüğü arttırmak için kullanabilecek yöntemlerdir. İyi bir tanıtım hedef kitlesiyle etkileşimi arttıran bir etmendir. Bunun için ilk önce analiz yapmalı ve hedef kitlenizin alışkanlıklarını öğrenmelisiniz. Bu kitle internette nerede daha çok zaman geçiriyor? Hangi sosyal medya platformlarını daha çok tercih ediyor? Örneğin Facebook’ta mı yoksa Instagram’da mı? Youtube videolarını mı daha çok izliyor yoksa blog okumayı mı tercih ediyor? Böylece bir içerik tanıtım planı oluşturacağınızda bu analiz sonuçlarına göre hangi platformda içerik oluşturacağına karar verebilirsiniz.

Sahip olduğunuz kanallar üzerinden mi yoksa ücretli kanallar üzerinden mi içeriklerinizi tanıtmak istediğinize karar verebilirsiniz. Sahip olduğunuz kanallar kendi web sitenizin bloğu, işletmenizin sosyal medya platformları gibi sizin yönettiğiniz kanallardır. Bu içerik tanıtmak için hem esnek hem de daha az maliyetli bir yoldur.

Bunun yanında kazandığınız kanallar da olabilir. Yani işletmenizden bahseden üçüncü bir tarafa ait olan herhangi bir olabilir. Bu kanallar işletmenize erişimi arttırabilir.

Ücretli kanallar ise karşılığında ödeme yaptığınız tanıtımlardır. Belirlediğiniz bütçe doğrultusunda kampanyalarla belirli bir kitleyi hedefleyebilirsiniz.

İçeriklerinizi hangi kanallar yoluyla tanıtacağınıza karar verdikten sonra bir içerik takvimi oluşturabilirsiniz. İçerik takvimi, içerik pazarlama faaliyetlerinizi düzenleyen, ayrıntılı bir zaman çizelgesidir. Neyi ne zaman yayınlayacağınızı net biçimde planlamak, içerik sürecinizi tutarlı ve verimli hale getirmenize yardımcı olur ve bu sürece dahil olan herkesin takip edilecek net bir eylem planına sahip olmasını sağlar.

5.İçerik Pazarlamadaki Başarınızı Ölçme

Tüm bu maddeler göz önünde bulundurulduktan sonra son aşama olarak hedeflerinizi düzenli olarak gözden geçirmeli ve düzenli olarak ölçüm yapmalısınız. Böylece harcadığınız vakti ve emeği iyi değerlendirmiş olursunuz. Hedeflerinizle güncel durumunuzu karşılaştırmak yaptıklarınızın işe yarayıp yaramadığını gösterir. Böylece bu sonuçlara göre bir yol izleyebilir ve verimliliğinizi arttırabilirsiniz.

Ölçülebilir ve takip edilebilir hedef ve amaçlar belirleyerek başlayabilirsiniz. Örneğin; ‘İşletmenizin sosyal medya hesabındaki takipçi sayısını 1000 kişi arttırmak ve blog yazılarınızın görüntülenme oranını %10 arttırmak’ gibi ölçülebilir bir hedef belirlediğinizde sonuçları takip etmeniz de kolay olacaktır.

Bloğunuzun görüntülenme sayıları, sosyal medya kanallarınıza ve web sitenize gelen ziyaretçi sayısı gibi sayısal verilere bakarak nerede olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Bu verileri geçmişteki sonuçlarla karşılaştırarak ne kadar gelişme gösterdiğinizi takip edebilirsiniz. Aynı zamanda bu mevcut veriler size yeni stratejiler oluştururken de kaynak olacaktır.

Yazı Etiketleri: