10 Adımda Başarılı Dijital Pazarlama

10 Adımda Başarılı Dijital Pazarlama

Dijital Ajans, alışılagelmiş reklam ajanslarından farklı olarak; Online ve dijital ortamların tüm imkânlarını en verimli şekilde kullanarak faaliyetlerini sürdüren kuruluşlara verilen genel isimlerdir. Artık reklamcılık, sadece müşteri ilişkileriyle veya medya ile sınırlı değil. Sosyal ağlar, bloglar, web siteleri, arama motorları ve mobil dünya üzerinden potansiyel müşteriler ve bu müşterilerin kazanımı için birçok fırsat bulunuyor.

Burada sosyal medya yönetimi, web tasarım, arama motoru reklamları (SEM), arama motoru optimizasyonu (SEO), mobil uygulama geliştiriciliği, sosyal medya reklamları gibi pek çok alan üzerinde gelişmiş stratejiler oluşturma görevini üstlenmektedirler. İnternet dünyasının avantajlarından yararlanabilmek ve bu potansiyel kitleye erişebilmek için işletmelerin kapsamlı bir başarılı dijital pazarlama stratejisine sahip olması gerekir. Bu stratejileri oluşturabilmek için 10 önemli adım size yardımcı olabilir. 10 adımda başarılı dijital pazarlama stratejisini izleyerek, siz de başarıya giden yolda ilerleyebilirsiniz.

Sorgulayın (NEDEN, NASIL, NİYE)

Yola çıkmanın ilk kuralı sorgulamaktır. İşletmeninizin neden faaliyet gösterdiğini, hangi alanlarda hizmet ve ya ürün satışı yaptığına, neden mevcut olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Markanızı ve işletmeniniz çok iyi tanımalısınız. Eksik yönlerinizi, avantajlarınızı, vizyonunuzu, misyonunuzu sorular sorarak oluşturmanız gerekiyor. Böylelikle müşteri ile markanız arasında herhangi bir durumda oluşabilecek anlaşmazlık ve uyumsuzluk konusunda önceden tedbirinizi almış olursunuz. Marka hikâyeniz nedir? Kuruluşunuzun amacı nedir? Pazarda hangi konumda bulunmak istiyorsunuz? Kendinize sorduğunuz sorulara cevap oluşturduktan sonra hedef kitlenize uygun içerikler üretmeniz daha kolay olacaktır.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Hangi hedef kitleye hitap ettiğiniz en önemli unsurlardan biridir. Mesajınızı doğru kişilere ulaştırabilirseniz etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Tabi bu durumda iyi ve yeterli bir araştırma yapmanız konusunda uyarmama gerek yoktur diye düşünüyorum. Hedef kitlenizi biraz tanıyor olabilirsiniz ama bunlara ek olarak daha derin bir araştırma gerekebilir.

Kaynaklarınız Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Elinizde bulunan kaynakların yanı sıra ileride lazım olacak kaynaklara ulaşabileceğiniz ortamlarınız var mı onu incelemeniz gerekmektedir. (Yeni içerik üretimi, pazarlama araçları, pazar ortamı.) Bünyenizde çalışan personelleri ve bütçenizi inceleme altına almanız gerekmektedir. Bir kaynak stratejisi oluşturmanız markanız için en sağlıklısı olacaktır. Yeni stratejinize tüm kaynakları entegre etmeniz gerekmektedir. İçerik stratejileri için de bu bilgileri göz önünde bulundurarak, işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Hedeflerinizi Belirleyin

Belirli bir hedefinizin olması dijital pazarlama alanında sizi ileriye taşıyacaktı. Neyi, ne zaman, nasıl yapacağınıza karar vermeniz ve kendinize bir strateji oluşturmanız önemli bir adımdır. En basit adımlardan biri olarak düşünülebilir. Firmanızın veya işletmenizin hedefleri doğrultusunda dijital pazarlama için de kullanabilirsiniz.

Bir Strateji (Yol) Haritası oluşturun

Müşteriler ile ilişkinizi oluşturabilmek için bir yol haritasına ihtiyacınız var. Müşteriler ile daha önce online olarak nasıl iletişime girdiğinizi anlamanıza yardımcı olur. Daha fazla ve farklı bir şekilde etkileşim kurmanızı sağlar. dijital pazarlamanın Dünyadaki ve Türkiye’deki konumuna göz atın. İçeriklerinizi standartlara uygun bir strateji eşliğinde oluşturun.

https://gorselprojeler.com/dijital-pazarlama-karnesi/

Bütçenizi oluşturun ve denetleyin

Dijital ortamda markanızı pazarlamak için ne kadar harcamak istediğinizi belirlemek önemlidir. İçerikler, dijital reklamlar veya tasarımlar gibi konuların üzerinde durmanızın faydalarını görebileceksiniz. Dijital medya ile ilgili her şey ölçeklenebilirdir. Bu sebeple doğru bir planlamayla birlikte, bütçenize uyacak bir plan tasarlanabilir. Kaynaklarınızı önceden bilebilir ve ona göre adımlarınıza devam edebilirsiniz.

Kanallarınızı(İletişim) Belirleyin

Müşterilerinizle ne şekilde ve nasıl iletişim kuracağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Kitlenizi doğru yerlerde yakalamanız ve doğru bir mesaj ile dikkatlerini çekmeniz gerekmektedir. Örneğin hedef kitleniz Facebook kullanımı yoğunlukta olan bir kitle ise onlara Facebook aracılığı ile ulaşmanız gerekmektedir. En çok kullanılan platformlarla, web sitenizi bağlayabilir ve hedef kitlenizi dijitalde var olan diğer varlıklarınıza çekebilirsiniz.

İçerik Stratejisini Geliştirin

Hedef kitlenizi belirlediniz, bir yol haritası oluşturdunuz, kanallarınızı ve aracınızı seçtiniz sıra içerik stratejinizi belirlediğiniz kriterlere göre oluşturmaya geldi. Hedef kitlenizi markaya çekebileceğiniz başlıklar oluşturabilirsiniz, bültenler oluşturabilirsiniz. Doğru bir mesaj ile içeriklerinizi oluşturup markanızı tercih edilir bir marka haline getirebilirsiniz.

  • Kullanıcı Deneyimlerini Eşleştirin

Bir plan oluşturduğunuz takdirde, artık planı hayata geçirebilirsiniz. Doğru kanallarda stratejinizi uygulayabilirsiniz. Tüm aşamaları gerçekleştirdikten sonra, kullanıcılara sorular yönelterek, sonuç alıp almadığını ölçebilirsiniz. Kullanıcı gözlemleri yapabilirsiniz.  Kendinize sorular yönelterek yaptığınız stratejilerin olumlu olup olmadığını ölçebilirsiniz. Örneğin;

  • Stratejilerimiz ziyaretçilerimizi harekete geçmeye teşvik ediyor mu?
  • Planımız hedef kitlemiz ile uyumlu mu?
  • Stratejilerimiz tüketici deneyimlerinin tüm adımlarını kapsıyor mu? (değerlendirme, dönüştürme, keşif, mutluluk)
  • İnceleyin ve Optimize Edin

Son adımsa, stratejilerin gerçekleştirilmesinden sonra gelmektedir. Kendi hızınızı analiz etmeli, kitlenizin ihtiyaçlarına göre değişiklikler gerçekleştirmeli, testler gerçekleştirmelisiniz. Stratejiniz de bu yönde bazı değişikliklere uğrayabilir. Bu değişiklikler, hedeflerinize ulaşmayı kolaylaştırır. 

Yazı Etiketleri:

Leave a comment