Performans Pazarlamasının En Önemli 5 Faydası

Performans Pazarlamasının En Önemli 5 Faydası

Performans pazarlamasını farklı kılan nedir? Tam olarak cevap adında saklı – performans. Yatırım getirisine (YG) odaklanan etkili pazarlama söz konusu olduğunda, reklam verenlerin başvurduğu stratejidir. Ölçülebilir sonuçları teşvik eder ve ölçümlerin izlenmesini kolaylaştırır.

İşte en önemli 5 faydası:

1. Performansı İzleyin

Performans pazarlamasının güzelliği, %100 ölçülebilir olmasıdır. Birçok ticaret masası, reklamlarınızın farklı platformlarda nasıl performans gösterdiğini bütünsel bir şekilde anlamak için görüntülemeleri ve tıklamaları izler. Gösterim veya tıklama başına ödeme yaptığınız için, reklam harcamalarını izlemek ve medya satın alımınızı optimize etmek de çok daha kolay hale gelir. Buradan, bir işlem başına maliyet hesaplayabilir ve izlemek istediğiniz tek bir tıklama, bir müşteri adayı veya diğer performans ölçütlerini oluşturmak için kaç görünüm gerektiğini görmenize olanak tanır.

Pazarlama giderek dijitalleşirken, dönüşüme giden yolu aydınlattı. Başarıyı geleneksel, doğrusal TV reklamlarına atfetmek zor olsa da performans pazarlaması farklıdır. Performans pazarlaması yalnızca bir pazarlamacının erişimi artırmasına izin vermekle kalmaz, aynı zamanda izlenebilir metrikler sunar, böylece pazarlamacı hangisinin dönüşüm sağladığını anında bilir. Her zaman medya harcamalarını gerekçelendirmeleri istenen pazarlamacılar için yatırım getirisini güvenilir bir şekilde hesaplayabilmek çok önemlidir.

2. Sonuçlar İçin Ödeme Yapın

Pazarlamacıların en son isteyeceği şey, sağır kulaklara düşen bir reklamdır. Daha da kötüsü, asla dönüşüm sağlamayacak kullanıcıları hedeflemek. Programatik reklamcılıkta yayıncılar, gelecekteki reklam yerleşimlerinizi kaybetme riskine karşın, reklamlarınızın doğru kitleler tarafından görülmesini sağlamak için teşvik ederler. Böylece reklamlar, iyileştirilmiş dönüşüm oranlarının yanı sıra daha fazla hedeflenmiş gösterim elde edebilir.

Reklam verenler sonuçlar için para ödediğinden, boşa giden reklam harcaması riski düşüktür. Gösterim başına maliyet yükselse bile, pazarlamacılar izleyici etkileşimleri için ödeme yaptıklarına güvenebilirler. Performance Marketing Association’ın yaptığı bir araştırma, pazarlamacıların performans pazarlamasından minimum %8,3 oranında bir getiri elde edebileceğini tahmin ediyor.

3. Yeni ve Ulaşılması Zor Kitlelerle Bağlantı Kurun

Performans pazarlaması, sosyal medya, yerel reklamlar, CTV reklamları, sesli reklamlar, görüntülü reklamlar ve arama pazarlamacılığı dahil olmak üzere birçok biçim sunar. Bunlar markanızı her platformda izleyicilerle buluşturarak yeni pazarların kilidini açar. Güvenilir yayıncılar ve müşterilerinizin en çok kullandığı platformlar aracılığıyla filtrelenen içerik, çevrimiçi çoğu reklamı engelleyen veya görmezden gelen izleyicilere ulaşabilir.

Bir ticari değişim masasıyla çalışmak, reklamların internette birden çok satış noktasında yerleşimleri bulmasını sağlar. Böylece erişiminizi önemli ölçüde artırabilirsiniz.

4. Kampanyaları İlerlerken Optimize Edin

Performans pazarlamasının dijital doğası, performansı gerçek zamanlı olarak izleyebileceğiniz anlamına gelir. Böylece, bir kampanyanın ömrü boyunca reklamları uyarlayabilirsiniz. Birçok kanalda çeşitli yerlerde bulunan reklamlarla, reklamların nerede iyi performans gösterdiğini görebilir ve bu platformlara odaklanmayı artırabilirsiniz. Bir sloganın daha iyi performans gösterdiğini fark ederseniz, diğerlerini kampanyanın ortasında eşleşecek şekilde değiştirebilirsiniz.

Reklam yerleşiminiz, seçtiğiniz metriklere bağlı olarak yayıncı tarafında optimize edilecektir. Örneğin, bir arama motoru, teklif gereksinimleri karşıladığı sürece, kampanyanın zaman çerçevesi içinde hedef tıklama sayısını toplamaya yetecek sıklıkta bir reklam gösterir.

5. Etkili Bütçe

Pazarlamacılar, performans odaklı bir kampanyanın başlangıcında hedefler belirlemelidir. Böylece, bu reklamların planlanması kolaylaşır. Her platform için teklif verme farklı şekilde çalışabilirken, çoğu, ideal bir gösterim başına maliyet ve toplam gösterim için bir hedef isteyecektir. Fiyat, bir kampanyanın ömrü boyunca idealden sapabilirken, bu yöntem harcamaları tahmin etmeyi ve izlemeyi kolaylaştırır. Birçok platform ayrıca bir harcama limiti belirlemenize izin verir.

Yazı Etiketleri:

Leave a comment