Evde Çalışmak: COVİD-19 Dönemi

Evde Çalışmak: COVİD-19 Dönemi

Evde çalışmak kulağa hoş gelen bir durum. Corona bildiğimiz gibi global bir salgın haline geldi. Türkiye’de de vaka sayısının artmasıyla yapılan açıklamalar doğrultusunda mümkün olduğunca az dışarıya çıkmamız, topluluk içine girmememiz söylendi.Sosyal medyada influencerlar, ünlüler evden çıkmamak, online alışveriş yapmak, evde neler yapılabilir, homeoffice çalışmak hakkında paylaşımlar yaptı. Okullar korunma amaçlı dersleri iptal edip uzaktan eğitime yöneldi. Restorantlar, gece kulüpleri ve camiilerde cemmatle beraber namaz kılınmasına ara verildi. Durum böyle olunca şirketler tek tek homeoffice çalışmaya, mağazalarını kapatmaya başladı. Türkiye’de Apple, Nike mağazalarını kapattı bile. Bunları insanları panikletmeden alınan önlemler olarak düşünebiliriz.

Uzaktan eğitim ne kadar başarılı olur tartışmaya açık bir konu iken sağlık için alınması gereken bir önlem oldu. Çocukların okula gitmeyecek olmasını fırsat bilip gezmek, tatile gitmek, sokağa çıkıp oyun oynamalarına izin vermek yapılacak en büyük hatalar arasındadır. Okulların tatil edilmesi, işlerin evden yapılması herhangi bir ‘tatil’ anlamına gelmiyor. Birçok ülke bu süreci tatil olarak görüp önlem almadığı için salgında daha fazla can kaybetti. Bu süreçte bireylerin mümkün olduğunca evde vakit geçirmeleri gerekir. Herkesin bilinçli davranması gereken bir süreçteyiz. Evde vakit geçirirken komşuluk yapmaya da bir ara vermemiz gerekiyor.  Her insanın bünyesi virüse aynı şekilde direnmiyor bağışıklık sistemi yüksek olan biri direnirken bağışıklık sistemi yüksek olmayan birinin bu virüsü kapması mümkün. Çocuğunuz dışarıda bu virüsü kapıp eve geldiğinde yaşı ve bağışıklık sistemi sayesinde atlatabilirken aile büyükleri aynı şeyi yapamayıp tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Önce kendinizi sonra sevdiklerinizi korumak için evde olmak en iyisi. 

‘Evde çalışmak’ ilk söylendiğinde kulağa oldukça hoş gelen bir durum. Öncelikle teknolojik olarak bu durum için hazırız birçok platform sayesinde görüntülü toplantılar yapılabilir. Bunun için Skype, Zoom, Google Hangouts gibi birçok araç mevcut. Hepimiz bugüne kadar bir iş yeri, ofiste çalışmaya kodlandık bu yüzden evde disiplinli bir şekilde çalışmak başlarda zor olacak. 

Evden Çalışırken Ne Yapılması Gerekir?

Bu durumu kabullenmek için önce evde çalışmanın olağan bir durum olduğunu birçok kişinin coronadan önce de evde çalıştıklarını kabul etmeniz gerekiyor. Çalışmak için uygun ortamı ayarlayın, günlük planınızı yapın ve bu planı uygulamaya başlayabilirsiniz. Kişisel kontrol bu hususta oldukça önemli ve zorlayıcı bir faktör sürekli çalışma masanızdan kalkma, bir şeyler atıştırma isteğiniz elbette gelecek bunu en aza indirgeme çalışmak sizin elinizde. Bu atıştırmalıkları sağlıklı ürünlerle yaparak bağışıklık sistemimizi de yükseltebiliriz. Evde olsanız bile bunun bir iş olduğunu ve yapmanız gerektiğine inanmanız gerekiyor. Böylelikle belki de coronadan sonra birçok işletme evde çalışmaya devam edip ofis masrafından tasarruf edebilir. 

Evde çalışırken de iş arkadaşlarınızla iletişimi kesmeyin onlarla sık iletişime geçmek sizi de motive eder. İşyerinde olduğu gibi evde de mutlaka yemek, kahve molası verin ve normalde mesainiz başladığı saatte çalışmaya başlayıp mesai saatiniz bittiğinde işi bırakın. Böylelikle normal bir iş gününden farkı olmadığını kabul etmiş olursunuz. 

Evde kaldığımız süreyi tembellik yaparak geçirmek yerine verimli aktivitelerle geçirebiliriz.

İzleyemediğiniz dizileri izleyebilir, kitaplarınızı okuyabilirsiniz, spor yapabilirsiniz. En önemlisi dış etkenlerden uzak kalarak kendinizi dinleyebilirsiniz. Sizi motive eden şeyleri bir araya toplayıp bu süreci gündelik telaştan yapamadığınız ne varsa onları yapabileceğiniz kısa bir mola olarak düşünün. 

Bu sürecin ne kadar süreceğini bilmesekte moralimizi olabildiğince yüksek tutarak kendimiz ve sevdiklerimiz için süreci en basite indirgemeye çalışalım. 

Evde olalım, keyfimiz yerinde olsun.

Yazı Etiketleri:

Leave a comment