Dijital Pazarlama Araçları Nelerdir?

Dijital Pazarlama Araçları Nelerdir?

Dijital Pazarlama Araçları Nelerdir?

Dijital pazarlama araçları, bugünün dijital çağının vazgeçilmez unsurlarıdır. Artık dijital pazarlama artık pazarlama ile eş anlamlı hale geldi. Gittikçe genişleyen, büyüyen ve çeşitli dallara ayrılan dijital pazarlama dünyası ise araçlar olmadan yönetilemez hale geldi.
Dijital pazarlama dünyasına henüz girmediyseniz, onun ne olduğunu anlamanız gerekir. Bu soruları yanıtlamak ve dijital pazarlamayı daha derinlemesine incelemek için bu kılavuzu hazırladık.

Dijital Pazarlama Nedir?
Dijital pazarlama, ister potansiyel kitleleri ister bilgisayar, iPad veya uygulama yoluyla hedefliyor olun, online pazardaki ürün ve hizmetlere uygulanan tüm stratejileri içerir. Instagram’daki markaları veya influencerları takip ederseniz, günlük olarak dijital pazarlamayı deneyimliyorsunuz demektir. Aynı şey yeni bir restoran bulmak ya da resim kursu bulmak için Google’da detaylı bir arama yaptığınızda da geçerlidir.
Pazarlama her zaman kitlenizle doğru yerde ve doğru zamanda bağlantı kurmakla ilgiliydi. Bugün, onlarla zaten zaman geçirdikleri yerde yani internette buluşuyorsunuz.
İnternet büyük, sanal bir yer olduğundan, dijital pazarlama Amazon gibi online perakende sitelerde mallarını tanıtmak için bir web sitesi kullanan yerel hırdavatçılara kadar herkes tarafından kullanılıyor. Bu durum, dijital pazarlamanın neden bu kadar geniş ve büyüyen bir alan olduğunun kanıtıdır. Küçük ya da büyük, internette varlığı olmayan herhangi bir işletmeyi düşünebilir misiniz?

Dijital Pazarlama Adımları Nelerdir?

Dijital pazarlama, çok yönlü ve çok kanallı bir sistemdir. İçinde onlarca farklı alan ve bileşen vardır. Dijital pazarlama araçlarını kullanarak ve çeşitli uzmanlıklardan yararlanarak doğru dijital pazarlama stratejileri geliştirmek mümkündür.
Dijital pazarlama genel olarak SEO, internet reklamcılığı, sosyal medya pazarlaması, influencer pazarlaması, içerik pazarlama, video pazarlama gibi çeşitli alanlardan oluşur. Bu yazıda, bu bileşenler arasında en önemli olan unsurları açıklayacağız.

Arama Motoru Opti̇mi̇zasyonu (Seo)
Arama Motoru Optimizasyonu veya dijital pazarlama dünyasındaki adıyla SEO, kullanıcılar tarafından aradığında online içeriğinizin gelmesini sağlamak anlamında kullanılan bir pazarlama jargonudur.
Bir şeyi aramak için Google, Yahoo, Yandex veya Bing kullandığınızı biliyorsunuz ve ekranın üst kısmında görünen ilk birkaç makaleye tıklıyor musunuz? Birisi kendi ürününüzle veya işletmenizle ilgili konuları aradığında gerçekleşmesini istediğiniz şey budur ve SEO oraya ulaşmanın yoludur.
SEO en iyi uygulamaları, satış sayfaları, blog yayınları, ürün açıklamaları gibi herhangi bir online içeriğe ve bir sitenin mimarisine yerleştirme işlemidir.

İçerik Pazarlama

İçerik pazarlama; kârlı müşteri eylemlerini teşvik etmek amacıyla, açıkça tanımlanmış bir kitleyi çekmek ve elde etmek için değerli, alakalı ve tutarlı içerik oluşturma ve dağıtma işlemlerinden oluşan bir pazarlama tekniğidir.
Online platformlar, dijital pazarlamacılara bu tür içerikleri oluşturma, düzenli olarak ve nispeten düşük üretim maliyetleriyle hedef kitlelerine sunmak için eşsiz bir fırsat sunar. Geleneksel yayın süresi ve reklamcılık için bir prim ödemek yerine, SEO için optimize edilmiş bir blog makalesi veya ürün sayfası bir şirket web sitesinde yayınlanabilir ve bir Google aramasıyla alakalı kullanıcıları çekebilir. Ayrıca, bir içerik pazarlama stratejisi, yukarıdaki tanıma uygun olarak, kitlesine kendi başına bir reklamın sınırlı değerine karşı aktif değer sağladığı için geleneksel reklamların ötesine geçer.
En iyi dijital pazarlama içeriği, dergi makalesi gibi blog yazılarını okumayı veya bilgilendirici videolar izlemeyi içerir. Statik bir harekete geçirici mesaj içeren geleneksel bir reklamdan farklı olarak, dijital pazarlama içeriği, tüketicilerin satın alma yolculuğunda belirli bir noktaya uyacak şekilde gelişebilir.
Bu, bugünün okuyucularının veya izleyicilerinin ileride ürün ve hizmetlerinizi satın almalarını sağlar. Kullanıcıları, potansiyel müşterilere ve müşterilere dönüştürürler. Üstelik tavsiye yoluyla yeni müşterilerin de gelmesini sağlarlar.
Dijital pazarlama içerikleri arasında blog yazıları, ürün tanıtım metinleri, kategori yazıları, videolar, kılavuzlar, e-kitaplar, podcast yayınları ve e-bültenler yer alır.

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya yalnızca komik kedi videoları göndermek için kullanılmaz. Asıl mesele sosyal medyanın herhangi bir dijital pazarlama stratejisi için kritik bir unsur olmasıdır.
Kanal çeşitliliğinin dijital pazarlamadaki güçlü bir sosyal medya varlığı, hedef kitlenize şirket web sitesi dışında, markanızla etkileşim kurmanın başka bir yolunu sunar. Sosyal medya, sosyal medya platformlarındaki bağlantılı içeriği kendi blogunuza veya web sitenize geri getirerek hedef kitlenize doğrudan size ulaştırmak için bir kanal olarak da çalışır.
Aslında, web sitenizdeki blog makalelerini veya ürün sayfalarını tanıtmak için sosyal medya kullanmak, SEO çalışmalarıyla birlikte gitmelidir çünkü SEO optimize edilmiş içerikle birlikte yeni görünümlerin akışı, arama sonuçlarında daha yüksek sıralama almanızı sağlar.

Dijital Pazarlama Avantajları

Çok fazla kanalı olan dijital pazarlama, online dünyadaki varlığınızı sürdürme ve varlığınızı güçlendirmek için tek yoldur. Dijital pazarlamanın ilk avantajı, çoğu işletmenin aksine, dijital pazarlama kampanyanız yalnızca 09:00-17:00 arasında açık değildir. 7/24 ve 365 gün çalışır. Doğru yapıldığında, online reklamcılık siz uyurken bile size para kazandırabilir.
İnternetin en büyük yönlerinden biri de sınırsız olmasıdır. Artık sadece çevrenizdeki müşterilere bağlı değilsiniz. Dijital pazarlama ile, farklı devletler, ülkeler ve hatta kıtalardan küresel olarak insanları hedefleyebilirsiniz.

Online bir reklam kampanyasıyla her şeyi, tam anlamıyla her şeyi takip edebilirsiniz! Gösterimleri, tıklamaları, beğenileri, paylaşımları, dönüşümleri, satışları, yatırım getirilerini ve daha fazlasını ölçebilirsiniz.
Bu tür bilgilere sahip olmak, pazarlamanızla ilgili daha iyi ve daha bilinçli kararlar vermenize olanak tanır ve hangi reklamların hangi yatırım getirilerini hangi reklamlardan elde edildiğini anlamanıza olanak tanır.
Bu, kazandırmayan reklamları kesmenize ve kazanan reklamlarınızı ölçeklendirmenize olanak tanır. Dolayısıyla zaman içinde yatırım getirileri ve kârlılığınızı artırır.

Dijital pazarlamanın takip avantajları hakkında güzel olan şey, gerçek zamanlı olarak raporlanmasıdır. Yani, değişiklik yapmak ve kampanyanızı geliştirmek için beklemek zorunda değilsiniz. Bir şey işe yaramıyorsa, kampanyayı hemen oradan durdurabilirsiniz böylece hiç para kaybetmezsiniz veya bir şey işe yarıyorsa, yatırım getirilerinizi artırmak için hemen ölçeklendirebilirsiniz.
Online pazarlamanın diğer büyük avantajlarından biri, mükemmel bir reklam kümesi veya pazarlama kampanyası olmamasıdır. Yani, kampanyanızı gerçek zamanlı olarak test edip düzenledikçe, reklamlarınız her zaman iyileştirilebilir. Yapay zeka ve makine öğrenmesinin gelişiyle, pazarlama platformları zaman içinde hedef pazarınızı ve ideal müşterinizi daha iyi anlayabilir.

Dijital Pazarlamada Kullanılan Araçlar Nelerdir?

Dijital pazarlama araçları, kullanacağınız dijital pazarlama kanallarına göre farklılık gösterir. Bu yüzden dijital pazarlama araçlarını grupladık.

1. Sosyal medya platformları

Herhangi bir entegre pazarlama stratejisinin ortak bir parçası olan Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformları, pazarlamacıların hedef kitleleriyle etkileşim kurmaları ve marka bilinirliğini artırmak için harika bir yoldur. Bu platformların sunduğu standart özelliklere ek olarak, özellikle pazarlama için tasarlanmış bazı özellikler de vardır. Bunlar, pazarlamacıların reklam yayınlamasına ve reklam performansını izlemesine olanak tanıyan Facebook Reklam Yöneticisi gibi araçlardır. Ek bir avantaj olarak, Buffer ve Hootsuite gibi sosyal medya yönetim araçları da bu platformlarla iyi bütünleşerek sosyal medya gönderilerini planlamayı ve katılımı ölçmeyi kolaylaştırır.

2. Tasarım araçları

Dijital pazarlamanın bir diğer önemli kısmı tasarımdır ve bu özellikle sosyal medya gönderileri ve blog yazıları gibi reklamlar ve içerikler oluşturma konusunda yaygındır. Dijital pazarlama böyle bir tasarım alanı olduğundan, kapsamlı grafik tasarım becerileri olmayanların içeriklerine dinamik görüntüler eklemelerine izin veren programlar Canva ve Photoshop gibi tasarım araçları olmadan etkili bir şekilde yapmak mümkün olmazdı.

3. Analiz araçları

Dijital pazarlamacılar için başka bir yararlı araç seti de analitik araçlardır. Bu dijital pazarlama araçları belirli bir siteye yönelik web trafiği istatistiklerini izlemek için tasarlanmış Google Analytics’ten, Facebook Insights ve Twitter Analytics gibi katılımla ilgili metrikler sağlayan ve pazarlamacıların kampanyalarını optimize etmelerine yardımcı olan sosyal medya analiz araçlarına kadar her şeyi içerir. Bir sitenin arka planındaki istatistikleri ölçmek için özellikle dönüşümler, satışlar ve kullanıcı demografileri ile ilgili verileri ölçmek için, Periscope gibi kullanıcı verilerini, site aramalarını ve dönüşüm metriklerini takip eden araçlar da vardır.

4. İçerik pazarlama araçları

İçerik pazarlamaya daha fazla odaklanan pazarlamacılar için, CoSchedule ve Hubspot gibi araçlar içerik oluşturma konusunda büyük bir yardımcıdır. Pazarlamacıların içerik fırsatlarını belirlemelerine ve kitleleriyle etkileşime girecek ilgi çekici blog ve sosyal medya yayınları oluşturmalarına yardımcı olabilirler. Buffer ayrıca hayranların sosyal medyada nelerden bahsettiğini görme olanağı sunduğundan, içeriğin etkili olması ve belirli bir olay veya haberin dikkat çekmesi garanti edilmektedir.

5. E-posta pazarlama araçları

Dijital pazarlama araçlarından birisi de e-posta pazarlama pazarlama araçlarıdır. Bu, pazarlamacıların içeriklerini güçlendiren ve kullanıcılarını markalarıyla daha fazla ilgilenmeye teşvik eden e-posta kampanyaları oluşturmalarına yardımcı olurç Yaygın e-posta pazarlama araçları, pazarlamacıların e-posta listeleri oluşturmasına ve e-posta kampanyalarını otomatikleştirmesine olanak tanıyan MailChimp ve Iterable gibi e-posta pazarlama platformlarını içerir. Bu platformlar ayrıca her e-posta kampanyası için analizler sağlayarak test ve optimizasyonu hızlı ve kolay hale getirir.

Yazı Etiketleri:

Leave a comment