Dijital Medyada İçerik Yönetimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dijital Medyada İçerik Yönetimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
04 Nis 2019 / by Görsel Projeler in Pazarlama

Dijital medyada doğru içerik yönetimi ile markanızı zirveye taşıyabileceğinizi biliyor musunuz? Bilindiği gibi bir marka yaratmanın ve onu rakiplerinden ayrıştırarak öne çıkarmanın yolu iyi kurgulanmış ve etkili içerik yönetiminden geçer.

Dijital medyada içerik yönetimi hedef kitleye pek çok farklı mecra üzerinden, hızla ulaşılabilmesi sebebiyle kolaylaşmış gibi görünmektedir. Oysa, bilgiye eskisine göre çok daha kolay ulaşan internet kullanıcıları onu hızla tüketmekte ve güncel ve farklı olanı istemektedir. Dolayısıyla, markaların her geçen gün daha da seçici olan hedef kitlelerine ulaşmak ve istedikleri etkileşimi elde etmek için içerik yönetimi konusunda çok titiz davranmaları gerekmektedir.

Hedef kitlenin dikkatini çekmek ve onları harekete geçirmek; fayda sağlayan, yaratıcı ve yenilikçi içerikler ile mümkündür. Ayrıca markaların, dijital medyanın dinamiklerini ve trendleri takip etmeleri ve hangi içeriği hangi mecrada paylaşacaklarını bilmeleri önem taşımaktadır. Biz de bu yazımızda dijital medyada içerik yönetimi konusunda bilmeniz gerekenlere yer vereceğiz.
İyi Hazırlık, İyi Başlangıç Elbette öncelikle markanızın sektördeki yerini, hedeflerini değerlendirmeniz; ardından hedef kitlenizi belirleyerek tanımanız gerekmektedir.

Öncelikle siz hedeflerinizi ve yaratmak istediğiniz marka algısını belirlemelisiniz ki, hedef kitlenize doğru mesajları verin. Ayrıca geçmiş içeriklerinizi incelemek ne tür içeriklerin daha çok ilgi çektiği konusunda size fikir verecektir. Rakiplerinizi ve global örnekleri incelemekse esinlenmek için her zaman iyi bir yöntemdir. Yaratıcı Olun.

Dijital medyada her gün çok sayıda yazılı ve görsel içerik paylaşılıyor. Elbette sürekli bir bilgi bombardımanına tutulan internet kullanıcıları gördükleri içeriklerle etkileşime geçmek, onları beğenmek ve hatırlamak konusunda oldukça seçiciler. Bu sebeple oluşturduğunuz içeriğin hedef kitlenize fayda veya yenilik sunması, ilgisini çekmesi, merak uyandırması kısacası vermek istediğiniz mesajı iletmenize olanak sağlaması gerekmektedir. Tabii bu kolay bir iş değil, bu sebeple içerik üretirken yaratıcılığınızı zorlamalısınız.

Nabzı İyi Tutun

Unutmayın ki dijital medyanın kendine özgü trendleri var. Mesela bazı sosyal mecralarda bir dönem çok dikkat çeken bir içerik türü, zamanla unutulabiliyor. Bu sebeple sürekli araştırmak, gündemi yakalamak ve markanızla örtüşen trendleri zamanında uygulayarak güncel kalmak da önemli.

Görsel ve Video İçeriğin Gücü

Unutmayın ki görsel ya da video içerikler her zaman daha çok dikkat çeker. Bazen uzun bir metinle anlatabileceğiniz bir konuyu, tek bir infografik çok daha anlaşılır anlatır. Bazen de yazdığınız içeriğin daha dikkat çekici olması için onu görselle beslemeniz gerekir.
Diğer yandan, günümüzde birçok kişinin araştırdığı bir konuyu okumak yerine, o konuda bir video izleyerek öğrenmeyi tercih ettiğini artık biliyoruz. Özetle markanız için oluşturduğunuz içerikler arasında görsel ve video içeriklere de yer vermeyi ihmal etmemeniz gerekiyor.

SEO’ya Önem Verin

İçerik oluştururken en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri de SEO uyumlu olması. O kadar emek vererek hazırladığınız içeriğin hak ettiği değeri görmemesi üzücü olur. Hangi türde içerik üretirseniz üretin, arama ağlarında değer görmesi için gereken düzenlemeleri yaparak yayınlayın.

Sonuç

Gerçek şu ki içerik yönetimi kolay bir iş değil. Çok iyi bildiğiniz bir konuyu bile anlatmak her zaman kolay olmayabilir. Üstelik burada yaratıcı, dikkat çekecek ve hafızalarda yer edecek içerikler üretmek önem taşıyor. Ayrıca ufak bir yanlış anlaşılmanın bile krizlere yol açarak, markanıza büyük hasarlar verebileceğini de göz önünde bulundurmak lazım.
Eğer dijital medyada içerik yönetiminizin bu konuda tecrübeli bir ekibe sahip, profesyonel bir dijital medya ajansı tarafından yapılmasını isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazı Etiketleri: