Dijital Pazarlama ile İşinizi Nasıl Büyütebilirsiniz?

Dijital Pazarlama ile İşinizi Nasıl Büyütebilirsiniz?

Markalar için geleceğe güvenle bakmanın yolu dijital pazarlama yapmaktan geçiyor. Çünkü hangi sektörde faaliyet gösterirseniz gösterin; potansiyel müşterileriniz artık zamanının çoğunu online geçiriyor, online alışveriş yapıyor ya da daha sonra alacağı ürün veya hizmeti internetten araştırıyor. Ülkemizde de dünyada da geleceğini güvence altına almak isteyen markalar; çoktan dijital dünyada yerlerini aldılar ve o yeri sağlamlaştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Biz de bu yazımızda hem markanızı sağlamlaştırmak ve geleceğe taşımak, hem de kısa vadede işinizi büyütmek için dijital pazarlamadan nasıl yararlanabileceğiniz hakkında ipuçları paylaşacağız.

Vitrininiz Dikkat Çeksin 

Öncelikle dijital dünyadaki vitrininiz olan web sitenizin iyi bir tasarıma sahip olması, güncel ve kullanıcı dostu olması önemlidir. Unutmayın, potansiyel bir müşteri sizinle ilgili araştırma yapmaya başladığında ilk bakacağı yer web sitenizdir. 

Google’ın Reklam Modellerinden Size Uygun Olanı Seçin

En etkili dijital pazarlama yöntemlerinden birinin arama ağı reklamları olduğunu söyleyebiliriz. Google farklı ihtiyaçlara çözüm sunabilmek için farklı reklam modelleri sunuyor. Oldukça etkili olan, sonuçları ölçülebilen ve sadece kullanıcılar etkileşime girdiğinde ödeme yaptığınız bu reklam modellerinden yararlanın. Arama ağı reklamları, görüntülü reklamlar, video reklamları ya da uygulama reklamları… Biri mutlaka size uygun.

SEO’ya Önem Verin

Kullanıcılar nadir olarak adres çubuğuna web sitenizin adresini yazsalar da genellikle çeşitli anahtar kelimelerle arama yapar ve Google’da üst sırada çıkan web sitelerine giriş yaparlar. Bu sebeple işinizle ilgili, potansiyel müşterilerinizin sizi bulmasına yardımcı olacak anahtar kelimelere yönelik SEO çalışması yapın. SEO’da başarılı olmak dijital dünyada sizi güçlendirecektir.

Sosyal Medyanın Gücünü Hafife Almayın

Türkiye’de 52 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı var. Özellikle genç nüfus vaktinin önemli bir kısmını sosyal medyada geçiriyor ve bilgiye buradan ulaşıyor. Sevdiği ünlüleri, influencerları ve markaları buradan takip ediyor, dahası onlarla iletişime geçiyor. Sosyal medyada kaliteli içerik üreterek potansiyel müşterilerinize ulaşabilir, aranızdaki duygusal bağı kuvvetlendirebilir ve onları gerçek müşterilere dönüştürebilirsiniz.  

Doğru Influencer Çok Katkı Sağlayabilir

Sosyal medya demişken influencerlar ile çalışmanın çok katkı sağlayabileceğini de belirtelim. Yeter ki doğru influencer ile çalışın. Örneğin eğitim sektöründe faaliyet gösteriyor ve yeni kayıt almak istiyorsanız yine eğitim alanında paylaşımlarda bulunan, güvenilir ve yeterli takipçisi olan bir influencerın kurumunuzla ilgili yapacağı paylaşımlar önemli katkı sağlayabilir. 

Video İçeriğe Önem Verin

Gerçek şu ki dijital pazarlamada ivme kazanmak istiyorsanız paylaştığınız yazılı ya da görsel içeriklerin dikkat çekmesi ve fayda sağlaması çok önemli. Diğer yandan video içeriğin her geçen gün daha da değerlendiği bir gerçek. Sektörünüz ne olursa olsun markanızın, hizmetlerinizin ya da ürünlerinizin tanıtımları için çekeceğiniz kısa videoların çok daha fazla ilgi çekeceğini unutmayın.

Veritabanınızı Değerlendirin

Veritabanınızda bulunan kişilerin e-mail adreslerini ve telefon numaralarını onaylarını alarak pazarlama amacıyla kullanabilirsiniz. Yaptığınız kampanyalar ya da yeniliklerle ilgili veritabanınıza göndereceğiniz sms ve e-mailler marka bilinirliğinize önemli katkı sağlayacaktır. Elbette hedef kitlenizi bunaltmamak için sms ya da e-mailleri aşırı sıklıkta göndermemeniz ve her seferinde yeni bir bilgi paylaşımında bulunmanız önemlidir. Sonuç olarak dijital pazarlama ile işinizi büyütmek için kullanabileceğiniz pek çok araç ve yöntem bulunmaktadır. Üstelik dijital pazarlama yöntemleri geleneksel yöntemlerle karşılaştırıldıklarında çok daha ekonomiktir ve sonuçları ölçülebilir. Bizim tavsiyemiz ise bir tarafta güçlüyken bir tarafta zayıf gözükmemek ve bir platformda yakalayamadığınız potansiyel müşteriyi diğer platformda yakalamak için dijital pazarlamaya bir bütün olarak yaklaşmanız ve hedef kitlenizin bulunduğu tüm mecralarda olmanızdır. Eğitim sektörü odaklı dijital pazarlama hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Yazı Etiketleri:

Leave a comment