En Sık Kullanılan Sosyal Medya Terimleri

En Sık Kullanılan Sosyal Medya Terimleri
30 Mar 2020 / by Merve in Pazarlama

Sosyal medya terimlerinden habersiz kalmayın diye sosyal medyada en çok kullanılan terimleri sizin için derledik. Sosyal medya hayatımızın her alanına yayılıyorken gündelik dilimizde de “sosyal medya dili” oluşmaya başladı. Sosyal medya terimleri gündelik yaşamımızda sık sık karşımıza çıkıyor. Gelin hep beraber sosyal medya terimlerini mercek altına alalım.


En Sık Kullanılan Facebook Terimleri

-Like; Kişilerin sizin sayfanızı beğenmesi anlamına gelmektedir.
-Page Reach; Kaç kişinin internet üzerinden arama yaparak sizin sayfanızla etkileşime, iletişime geçtiğini göstermektedir.
-Organic Page Reach; Herhangi bir reklam ya da artı bir etki olmadan kaç kişinin sizin sayfanıza ulaştığını, geldiğini göstermektedir.
-Daily Paid Reach; Bir reklam yaptıysanız internet sitenizin yaptığınız reklam sayesinde parayla aldığı oturum miktarını göstermektedir.
-Page Impressions; İnternet ya da sosyal medya hesabınızda paylaştığınız herhangi bir içeriğin gösterim sayısını belirtmektedir.
-Organic Page Impressions; İnternet sayfanızda ya da sosyal medya hesabınızda para vermeden takipçiniz olan ya da olmayan kişilerin sizin paylaşımınızı görme sayısını belirtmektedir.
-Paid Page Impressions; İnternet sayfanızda ya da sosyal medya hesabınızda para verdikten, reklam başlattıktan sonra paylaşımınıza gelen beğeni ve yorumları bildirmektedir.

Total Referral Visits to Website; Facebook üzerinden internet sitenizi ziyaret eden kaç kişi olduğunu göstermektedir.
-Spend; Hazırladığınız reklamlar için ne kadar sürede ne kadar para harcadığınızı göstermektedir.
-Clicks; Reklamınızın üzerine ne kadar tıklandığını göstermektedir.

-Cost Per All Actions; Facebook sayfanız üzerinde meydana gelen herhangi bir eylem için ne kadar tutar harcadığınızı ortalama olarak göstermektedir.

En Sık Kullanılan Instagram Terimleri


-Abandonment Rate; Kaç adet kullanıcınızın Instagram sayfanızı beğenmekten vazgeçtiğini göstermektedir.
-Like; Instagram sayfanızın ve gönderilerinizin beğenilmesi anlamına gelmektedir.
-Page Reach; Kaç kişinin internet üzerinden arama yaparak sizin sayfanızla etkileşime, iletişime geçtiğini göstermektedir.
Organic Page Reach; Herhangi bir reklam ya da artı bir etki olmadan kaç kişinin sizin sayfanıza ulaştığını, geldiğini göstermektedir.
-Daily Paid Reach; Bir reklam yaptıysanız internet sitenizin yaptığınız reklam sayesinde parayla aldığı oturum miktarını göstermektedir.

-Direct Message (DM); Direkt Mesaj anlamına gelmektedir. Takipçilerinizin size mesaj atması ya da sizin takipçilerinize mesaj atmanızdır.
-Hashtag; “#” işaretinin karşılığıdır. Sosyal medya hesaplarınızdaki paylaşımlarınızda belirli bir konuya dikkat çekebilmenizi sağlamaktadır.
-Caption; Instagram paylaşımlarınızın altında görünen kısa açıklamanın sosyal medya dilindeki adıdır.
-Instagram Stories; Yaptığınız paylaşımların Instagram hesabınızda görünmesini sağlayan ve yirmi dört saat içinde kaybolan halidir.

Throwback Thursday; #TBT olarak kısaltılan, sosyal medya hesaplarınızda yapacağınız geçmişe yönelik paylaşımlarınızda zaman belirtmenizi sağlamaktadır.

En Sık Kullanılan Twitter Terimleri

Number of Status Updates; Yaptığınız tweet paylaşımının kaç kere repost edildiğini göstermektedir.
-Total Followers; Twitter hesabınızı takip eden kaç kişinin bulunduğunu göstermektedir.
-Total Following; Twitter hesabınızdan kaç kişiyi takip ettiğinizi göstermektedir.
-Retweets; RT kısaltması ile bilinen bir tweetin başka bir profilde paylaşılması anlamına gelmektedir.

-Mentions; “@” işareti kullanılarak gerçekleştirilir. Paylaştığınız bir tweet üzerinden takipçiniz olan ya da olmayan kişiler size cevap verebilir. Aynı şekilde siz de takip ettiğiniz ya da etmediğiniz kişinin attığı bir tweete yanıt verebilirsiniz. Bu duruma sosyal medya dilinde “mention” adı verilmektedir.
-Total Referral Visits to Website; Twitter sayfanız sayesinde internet sitenizin ne kadar ziyaret edildiğini göstermektedir.

Leave a comment