Video Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Video Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Video pazarlamanın tanımı karmaşık değildir. Aslında, oldukça basittir. Markanızı, ürününüzü veya hizmetinizi tanıtmak veya pazarlamak için video kullanmak anlamına gelir. Güçlü bir pazarlama kampanyasının en önemli bileşenlerinden birisi de video pazarlamasıdır. Müşteri referansları, canlı etkinlik videoları, nasıl yapılır videoları, açıklayıcı videolar, kurumsal eğitim videoları, viral (eğlence) videolar gibi pek çok türü vardır. Video pazarlamanın net bir tanımını yapmak, çabalarınızı odaklamanıza yardımcı olacaktır. Video pazarlaması sadece müşterinizin ilgi alanlarıyla ilgili veya markanızı, ürününüzü veya hizmetinizi tanıtmak ve pazarlamak için ihtiyaç duyulan video içeriğini kullanmaktır. İçerik pazarlaması hakkında bilginiz varsa, video pazarlama ile benzerlikleri olduğunu bilirsiniz.

Video Pazarlama Nasıl Yapılır?

Video pazarlama yapmak için aşama aşama izlenmesi gereken bir stratejik plana ihtiyaç vardır. Bu adımların her birini titizlikle uygulayarak başarılı bir kampanya yürütebilirsiniz.

1. Adım: İçeriğinizi bulun

Hedef kitlenizin bir personasını oluşturmalısınız. Sizin için ideal müşterilerin cinsiyet, yaş, ırk, etnik köken, şehir, yaşam tarzı ve ilgi alanlarını düşünmelisiniz. Bu zihinsel alıştırma, bir müşteri profili oluşturmanın başlangıcıdır ve kitleniz için doğru içeriği geliştirmek çok önemlidir. Video pazarlama içerik stratejinizde gezinirken, bu müşteri profiliniz sizin kutup yıldızınız olacaktır. Senaryo, film ve yüklediğiniz her video bu müşteri profiliyle konuşmalıdır. İçerik sorularına cevap vermeli, onun ihtiyaçlarına çözüm bulmalı ve hedefe yönelik harekete geçirici mesajlar sağlamalıdır. Bu ideal müşteri profili, videolarınızı kaydederken çok önemli olan markanızın duruşunu da belirleyecektir. Eğlenceli mi olacak mısınız yoksa ideal müşteri profili ciddi, daha profesyonel bir yaklaşımı mı tercih ediyor? Nihayetinde, videolarınızı yayınlamaya başlarken video pazarlama stratejinizdeki mesajı ve tavrı uyarlayabilirsiniz.

  1. Adım: Video içerik planınızı özetleyin

Video pazarlama stratejinizdeki içeriği özetlemenin anahtarı bir takvime bakmak ve içerik yayınlama zamanını belirlemektir. Kaç video yayınlamayı ve hangi sıklıkta yayınlamayı planlıyorsunuz? Haftada bir video içerik üretebilir misiniz yoksa ayda iki video mu daha anlamlı olur? İçerik zamanlamanızı belirledikten sonra, sunduğunuz video türlerini çeşitlendirmeniz gerekir. Aslında, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok içerik türü vardır. Eğitim videoları, eğlenceli veya esprili videolar, nasıl yapılır videoları, kamera arkası videoları, i̇puçları ve püf noktaları videoları, röportaj videolar, kaydedilmiş webinar videoları, ürün açıklaması videoları, müşteri yorumları videoları ve vaka çalışması videoları gibi pek çok farklı türde video içerik vardır. Başlarken, iki veya üç tür video seçin ve önerilen konular, kısa bir anahat ve videonun tahmini uzunluğunu içeren bir liste veya e-tablo oluşturun. 2 dakikaya kadar olan videoların en fazla etkileşimi sağlama eğiliminde olduğunu unutmayın.  Video içeriğinizi planladıktan sonra, videolarınızı nasıl yayınlayacağınızı bulmanız gerekir. Tabii ki, her ikisinin de faydaları var ancak hepsi kitlenize ve mesajınıza bağlıdır.

  1. Adım: Bölün ve fethedin

İçerik stratejinizi ve yayınlama platformunuzu tamamladıktan sonra, videoların kaydedilmesini sağlamak için görevleri devretmeniz gerekir. Size yardımcı olacak bir ekibiniz olduğunu varsayarsak, kritik görevler arasında senaryo yazma ve diyalog yazma, aydınlatma ve yeşil ekranın ayarlanması, videoları kaydetme, videoları montajlama ile videoları yükleme vardır. Tek kişilik bir ekipseniz, video pazarlama stratejinizi uygulayabilirsiniz ancak bu farklı görevleri planlamanız gerekir. Video içerikleri gruplar halinde hazırlamak ve kaydetmek için hatırı sayılır bir zaman ayırmanız oldukça önemlidir.

  1. Adım: Video içeriğinizi yükleyin

Kaydettikten ve düzenledikten sonra video içeriğinizi yüklemeye hazır olursunuz. Canlı çekim yapıyorsanız videolarınızı düzenlemeniz veya yüklemeniz gerekmeyeceğini unutmamak önemlidir. Bir canlı akış sırasında, video yalnızca kitleniz için oynatılır ve belirli platformlarda, başkalarının daha sonra izleyebilmesi için canlı videonuzu yükleyebilirsiniz. Video içeriğinizi kaydediyorsanız, düzenliyor ve yüklüyorsanız, YouTube, Facebook, Instagram veya Vimeo gibi uygun bir platform seçmeniz gerekir.

  1. Adım: Metriklerinize dikkat edin

Hedef kitlenizi hayal ettiniz, mesajlarınızı ince ince ayarladınız, içeriğinizi planladınız, videolarınızı kaydettiniz, mükemmellik için videolarınızı düzenlediniz ve uygun kanallara yüklediniz. Her zaman dedikleri gibi, “Ölçmüyorsanız, pazarlama yapmıyorsunuz demektir.” Bu nedenle metriklerinize dikkat etmek önemlidir. Video pazarlama stratejinizi daha da geliştirmeye yardımcı olmak için, toplam görüntülenme, tıklama oranı, dönüşüm, sosyal medya katılımı, like’lar, paylaşımlar, yorumlar ve retweetler gibi metrikleri takip etmek gerekir. Verileri topladıktan sonra, gelecekteki videolarınız hakkında bilinçli kararlar vermek için analiz etmelisiniz. Videoların çok sayıda görüntüleme sayısı varsa ancak etkileşim yoksa, doğru konuya dokundunuz ancak tavrınız veya mesajlarınız kapalı olabilir. Videoların yüksek düzeyde sosyal medya etkileşimi varsa, kitleniz size daha fazlasını istediklerini söylüyor. Yüksek düzeyde etkileşim görürseniz ancak dönüşüm oranınız düşükse, harekete geçirici mesajlarınızı iyileştirmeniz gerekebilir. Videolarda çok fazla görüntüleme veya etkileşim yoksa, videoyu sosyal medya yayınları veya özel e-posta kampanyaları gibi tanıtmanın yeni yollarını bulmalısınız. İkinci bir tanıtım turundan sonra video metrikleriniz sabit kalırsa, ideal müşteri profilinize tekrar dönün ve video konularınızı yeniden değerlendirin. Ölçüm ve analiz, kitleniz üzerinde daha büyük bir etki sağlamanıza yardımcı olur.

En Etkili Video Pazarlama Yöntemleri

Arama motoru sıralamasını, tıklama oranlarını, açık oranları ve dönüşümleri artırabilir. Ancak hedef kitlenize ulaşmak zorundasınız. YouTube, Google’dan sonra ikinci en büyük arama motorudur. Daha da iyisi, YouTube’un sahibi Google’dır. Bu, düzgün bir şekilde etiketlenmiş bir videonun SEO’nuz için harikalar yaratabileceği anlamına gelir. Bu yüzden videoda kullandığınız etiketler için iyi bir anahtar kelime araştırması yapmalısınız. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, online tüketicilerin yüzde 57’sinin bir ürünün video tanıtımını izledikten sonra satın almayı düşündüklerini ortaya koyuyor. Bu videoyu izleyen kullanıcıların, ürünü satın alma olasılığı daha yüksekti. Bu yüzden mutlaka ürün tanıtım videoları ve nasıl kullanılır videoları yayınlamalısınız. YouTube, televizyon yayını, video panoları ve sokak pazarlaması gibi imkanlar sonsuzdur. Bir akıllı telefonla, tüketiciler online videoya her zaman, her yerden erişebilir. Aynı şey geleneksel pazarlama için geçerli değildir. Video ile kitlenize nerede olurlarsa olsunlar uygun maliyetli bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu yüzden platformları doğru, verimli ve etkili bir şekilde kullanmalısınız. Çalışmalar, hem görülen hem de duyulan bilgiler için saklama oranlarının yüzde 80 kadar yüksek olduğunu göstermektedir. Bu sayılar, görülen bilgiler için yüzde 20’ye ve duyulan bilgiler için sadece yüzde 10’a düşmektedir. Görselliği ve sesi birleştirmek güçlü bir etki bırakır. Video, bir insanın beyninin duygusal merkezine müzik yoluyla doğrudan hitap etmenizi sağlar.

Video Pazarlama Stratejileri

Video pazarlama kampanyası geliştirmek çoğunlukla pazar araştırması, rekabetçi analiz ve hedef pazar bilgileri toplayarak gerçekleştirilir. Bu bilgilere sahip olduktan ve stratejinizi şekillendirdikten sonra mesajı belirleyebilirsiniz. Kitlenizin ne duymasını, görmesini ve hissetmesini istiyorsunuz? Hangi mesajı iletmeye çalışıyorsunuz? Eylem çağrısı (call-to- action) nedir? Bir strateji oluşturup mesajınızı geliştirdikten sonra, vizyonunuzu hayata geçirmek için bir prodüksiyon şirketi seçmelisiniz. Elbette, herkes kısa bir video yapabilir ancak kalite çok önemlidir. İyi yapılmış bir video, her zaman daha başarılı sonuçlar almanızı sağlar ve bugün online olarak bulunan büyük miktarda videonun en üstüne çıkacaktır. İşletmeler için video pazarlama, video pazarlama hedeflerinizi belirlemekle başlar.

Hedefleriniz belirlemek için şu soruları sorun ve yanıtlarını yazın:
  • Ne tür videolar hazırlamanız gerekiyor?
  • Videolarınızı nasıl tanıtabilirsiniz?
  • Videolarınızı nereye göndereceksiniz?
  • Videolarınız kimler içindir?

Video pazarlama ile ilgili hedeflerinize ulaşmak için satış oluşturun, marka bilinirliğini artırın, sosyal medyada müşteriler ve hayranlarla bağlantı kurun. Bunun yanı sıra pazar payını artırın, yeni ürün veya hizmetler sunun ve müşteri ilişkileri kurun. Ayrıca işinize ve müşterilerinize bağlı olarak bu hedefler daha spesifik olabilirler. Ancak bu geniş hedeflerden biriyle başlarsanız, video pazarlama hedeflerinizi hassaslaştırmak ve video pazarlama stratejinizin geri kalanını tamamlamak çok daha kolay olacaktır.

Video Pazarlama Ajansı

Siz de video içerikler yayınlamak istiyorsanız, internet sitemizde bulunan video paketlerinden ihtiyacınıza uygun olan hizmeti seçebilirsiniz. Profesyonel ve deneyimli kadromuz, video pazarlama noktasında size yardımcı olmaya hazırdır.

Yazı Etiketleri:

Leave a comment