Dönüşüm Sağlayan Bir İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur

Dönüşüm Sağlayan Bir İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur
12 May 2021 / by editor in Dijital Pazarlama, Pazarlama

İçerik pazarlaması, oldukça etkili bir dijital pazarlama taktiğidir. İçerik pazarlama başarısı, güçlü, iyi belgelenmiş bir içerik stratejisine sahip olmaya dayanır.

Etkileşiminizi artırmak, sitenize trafik çekmek ve daha fazla dönüşüm elde etmek için kullanabileceğiniz bir içerik stratejisini nasıl oluşturacağınızı biliyor muydunuz?

İçerik Stratejisi Nedir?

İçerik stratejisi, içerik hedeflerinizin yanı sıra bu hedeflere ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz içerik türlerinin dokümantasyonudur. Ayrıca, içeriğinizin performansını nasıl oluşturacağınızı, dağıtacağınızı ve ölçeceğinizi de kapsar.

İçerik stratejiniz, taktiksel pazarlama kararları almanıza yardımcı olur ve pazarlama çabalarınıza odaklanmanızı sağlar. İçerik pazarlama stratejinizde ince ayar yapmanıza yardımcı olur, böylece yalnızca içeriği paylaşıp sonuç almayı ummazsınız.

Neden Bir İçerik Stratejisine İhtiyacınız Var?

İçerik pazarlaması, sitenize trafik çekmenin ve potansiyel müşteriler oluşturmanın harika bir yoludur. Size sadece ürün ve hizmetlerinizi gösterme şansı vermekle kalmaz, aynı zamanda kendinizi bir düşünce lideri olarak konumlandırma şansı verir.

Sağlam bir içerik stratejisi, size takip etmeniz gereken bir yol haritası sağlar, böylece pazarlama hedeflerinize ulaşma olasılığınız artar.

İşe Yarayan Bir İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Size yatırımınızın karşılığını veren bir içerik stratejisinin nasıl oluşturulacağını öğrenmek, bir deneme yanılma sürecidir. İşletmeniz ve hedef kitleniz için neyin işe yaradığını bulmak zaman alır.

Neyse ki, her içerik stratejisinin ortak noktası olan belirli adımlar vardır. İşte işinizi büyütmenize yardımcı olacak bir içerik stratejisi oluşturmak için kullanabileceğiniz 7 adım!

1. Bir Hedef Belirleyin

Planlama ve özveri gerektiren her şeyde olduğu gibi, içerik stratejiniz bir hedefle başlar. İçerik pazarlaması için hedef ya da hedefler belirlerken, markanızın değerlerinin ne olduğunu ve genel pazarlama hedeflerinizi de düşünmüş olursunuz.

İşte göz önünde bulundurabileceğiniz bazı hedefler:

  • Marka ve ürün farkındalığını artırmak
  • Müşterilere eğitim ve destek sağlamak
  • İnsanların bir konudaki fikirlerini etkilemek
  • Müşterileri, sürekli müşterilere ve marka savunucularına dönüştürmek

İçerik stratejinizi, işinizle birlikte değişecek canlı bir belge olarak düşünün. Ayrıca, içerik stratejinizi düzenli olarak gözden geçirmek için zaman planlayın, böylece hedeflerinizin işletmenizin ihtiyaçlarına uygun olduğundan emin olursunuz.

2. Hedef Kitle Tanımlayın

Ürünlerinizin veya hizmetlerinizin her yerde herkese hitap etmesi muhtemel değildir.

Bir hedef kitle tanımlamak, içeriğinizi hedeflenmiş tutmanıza yardımcı olacak ve sunduğunuz şeyle ilgilenme olasılığı en yüksek olan kitleye hizmet etmenize yardımcı olacaktır. Geniş odaklı içerik sitenize tonlarca trafik çekebilir, ancak bu trafik dönüşmüyorsa sizin için değersizdir.

Odağınızı tek, birincil bir hedef kitleye daraltın. Bu, içeriğinizle en iyi hizmet verebileceğiniz müşteriler olmalıdır. İşletmenizle alakalı olan ve ihtiyaç duydukları bilgileri başka bir yerden almayan veya dikkatini çekmeye çalıştığınız müşterilerin temsilcisi olan bir kitle seçin.

Hedef kitlenizi çiviledikten sonra, bir içerik pazarlama kişisi yaratmanın zamanı geldi. Bu, hedef kitlenizin kim olduğuna dair, hedefleri, zorlukları, ilgi alanları ve onlar hakkında bildiğiniz diğer her şeyle birlikte derinlemesine bir bakış açısıdır. Bunlar, kendisi için içerik oluşturduğunuz kişilerdir.

Unutmayın, hedef kitlenizin ihtiyaçları, hedefleri ve hatta davranışları zamanla değişebilir, özellikle içeriğiniz onlara ulaştıkça. Nereye gittiklerini takip edebilir ve bir müşteri yolculuk haritası ile yol boyunca onlarla tanışmak için içerik oluşturduğunuzdan emin olabilirsiniz.

3. Rakiplerinizi Kontrol Edin

Rakiplerinizi kopyalamak istemeseniz de, kesinlikle ne yaptıklarını görmek istersiniz. İşe yarayan ne yapıyorlar? Başarılı bir şekilde kullandıkları taktikler, kendi pazarlama taktiklerinize eklemek isteyebileceğiniz bir şey olabilir.

Rakiplerinizin neler yaptığını görmek için istediğiniz sayıda ücretsiz veya ücretli aracı kullanabilirsiniz. Trafik kaynaklarına, ücretli ve organik anahtar kelimelerine, geri bağlantılarına ve hedef kitle ilgi alanlarına özellikle dikkat edin.

 4. Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Hedef kitlenizi araştırıp tanımladıysanız, içerik pazarlamanızla hangi konuları ele almanız gerektiğini bilirsiniz. Şimdi, hedef kitleye ulaşabilmek için arama motorlarına ne yazacaklarını anlamanın zamanı geldi.

Anahtar kelime araştırması yapmak için en sevdiğimiz ipuçlarından biri “inceleme madenciliği” olarak adlandırılıyor. Sadece kendi incelemelerinize veya rakip incelemelerinize gidin ve kitlenizde yankı uyandıracağını düşündüğünüz incelemelerin parçalarını alarak okuyun.

Ardından, içeriğinizde tam olarak bu ifadeyi kullanın. Bu, insanların muhtemelen bir arama motoruna yazacakları kelimeleri ve terimleri yakalamada gerçekten çok yardımcı oluyor.

Ücretsiz veya ücretli bir anahtar kelime araştırma aracı da kullanabilirsiniz. Sadece yazmak istediğiniz konuları alın ve seçtiğiniz araca girin. Böylece trafik tahminleriyle birlikte güzel bir anahtar kelime ve ilgili anahtar kelime listesi alabilirsiniz.

5. Dağıtım Kanallarınızı Seçin

Harika içerik oluşturmak, içerik pazarlamasının yalnızca bir parçasıdır – bunları dağıtmanız da gerekir! Kullandığınız dağıtım kanalı, dağıttığınız içeriğin türüne ve hedef kitlenize bağlı olarak değişecektir. Üç tür içerik dağıtım kanalı vardır:

Sahip Olunan İçerik Dağıtımı

Sahip olunan içerik dağıtım kanalları, şirketinizin sahip olduğu kanallardır. Bu, içeriğin ne zaman ve nasıl yayınlanacağı üzerinde kontrole sahip olduğunuz anlamına gelir. Sahip olunan içerik dağıtım kanalları; web sitenizi, sosyal medya profillerinizi ve e-posta bülteninizi içerir.

Ücretli İçerik Dağıtımı

Ücretli içerik dağıtım kanalları, etkileyici içeriğin yanı sıra PPC (tıklama başına ödeme) veya ücretli sosyal reklamlar gibi şeylerdir. Temel olarak, içeriğin dağıtılması için ödediğiniz her şey bu türe girer.

Kazanılan İçerik Dağıtımı

Kazanılan içerik dağıtım kanalları, içeriğinizi tanıtan üçüncü taraflarca paylaşılır. Bu, diğer blog yazarları, müşteriler veya içeriğinizi ücretsiz olarak paylaşan herkes olabilir. Halkla ilişkiler, sosyal paylaşımlar, ürün incelemeleri ve konuk gönderilerinin yanı sıra forum gönderileri de bu türe girer.

Kullanmak istediğiniz dağıtım kanalına özel içerik oluşturabilirsiniz. Bu, yazılı içeriğin bloğunuzda olduğu anlamına gelebilir, ancak video içeriği sosyal medyada ve YouTube’da paylaşılır.

Oluşturmayı planladığınız her içerik türü için, bu içeriği nasıl dağıtmayı planladığınızı ve farklı dağıtım kanallarında iyi performans göstermesi için herhangi bir şekilde değiştirilmesi gerekip gerekmediğini belgeleyin.

6. Bir İçerik Takvimi Oluşturun

Şimdiye kadar, bir hedef kitle tanımladınız, etrafında içerik oluşturmak için bir anahtar kelime ve konu listesine sahipsiniz ve oluşturacağınız içerik için dağıtım kanalları oluşturdunuz.

Ardından, bir takvim oluşturmanız gerekecek. Editör takviminiz, içeriğinizin nerede ve ne zaman yayınlanacağını, içeriğinizi etkileyebilecek veya dönemsel fırsatlar sunabilecek yaklaşan tatilleri veya etkinlikleri, tüm son tarihleri ​​ve içeriğinizin ne zaman, nerede ve nasıl tanıtılacağını ve dağıtılacağını içerir.

Ele almak istediğiniz konuların bir listesini yaparak başlayın. Ardından boş bir takvim alın ve içeriği planlamaya başlayın.

İçerik Oluşturun

İçeriğinizi oluşturmaya başlamak için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz: içerik pazarlama hedefleri, içerik pazarlama personeli olan bir hedef kitle, konular ve anahtar kelimeler, içeriğinizi dışarı çıkarmanın yolları ve bir program. Artık hedef kitlenize yönelik, özgün ve kaliteli içerikler oluşturmaya başlayabilirsiniz.

7. Performansınızı Analiz Edin

Dönüşen bir içerik stratejisi için dikkate alınması gereken son şey, içeriğinizin performansıdır. İçeriğinizin başarısı büyük ölçüde 1. Adımda tanımladığınız hedefler tarafından belirlenir. Örneğin hedefiniz potansiyel müşteriler oluşturmaksa, içeriğin trafiğini, dönüşümlerini ve içerik tarafından oluşturulan nitelikli potansiyel müşteri sayısını izlemek isteyeceksiniz.

Google Analytics gibi ücretsiz bir araç kullanarak dönüşüm ve trafik istatistiklerini izleyebilirsiniz. Her makale, içerik pazarlama kişiliği, konu ve müşteri yolculuğu aşaması ile ilgili ölçümleri izlemek isteyeceğiniz için, sayfalarınızda bu çeşitli segmentler hakkında Google Analytics’e bilgi gönderebilecek etiketleri kullanmak yararlıdır.

Ardından, Google Analytics’te hepsini bir araya getirmek için içerik grupları oluşturabilirsiniz. İçerik Gruplama, içeriğinizi siteniz hakkında düşünme şeklinizi yansıtan bölümler halinde gruplandırmanızı kolaylaştırır. Ardından, gruplara göre toplu metrikleri görebilirsiniz. 

Dönüşüm Sağlayan Bir İçerik Stratejisi Oluşturun

Bir içerik stratejisinin nasıl oluşturulacağını bildiğinizde, hedeflerinizi karşılayan, hedef kitlenize ulaşan ve onlara dönüşmeleri için ilham veren içerikler oluşturarak işinizi başarıya hazırlayabilirsiniz.

Başarılı bir içerik stratejisi oluşturmak için organizasyon, planlama ve zaman gerekir. Bu yazıdaki adımları izleyerek, mükemmel bir başlangıç ​​noktası sağlayan bir içerik stratejisi oluşturabilirsiniz.

Unutmayın, içerik stratejinizin sizinle birlikte değişmesi gerekiyor. İş hedeflerinizin değiştiğini fark ettiğinizde veya misyonunuzu değiştirdiğinizde, içeriğinizin yeni iş ihtiyaçlarınızı karşıladığından emin olmak için içerik stratejinizi yeniden gözden geçirmeniz gerekir. İçerik stratejinizi ne zaman ve ne sıklıkla gözden geçirip revize ederseniz edin, bu kılavuz, dönüşen bir içerik stratejisi oluşturmanız için ihtiyaç duyduğunuz süreçte size yol gösterecektir.

İçerik pazarlamanızdan en iyi şekilde yararlanın ve SEO stratejinizi Dijital Pazarlama Ajansı’nın lider odaklı, dönüşüm odaklı bir içerik stratejisiyle güçlendirin!

Yazı Etiketleri: