8 Adımda Sosyal Medya Planı Oluşturma

8 Adımda Sosyal Medya Planı Oluşturma

Bir sosyal medya planı oluşturmak, stratejinizi başlatmanın ve katılımınızı hızlandırmanın en iyi yollarından biridir!

Ancak üzerinde düşünülmesi gereken birden fazla sosyal kanal, kampanya ve ürün varken, sosyal medyanızı planlamak için zaman ayırmak çok zor olabilir.

Sosyal medya planınızı minimum stres ve maksimum sonuçlarla oluşturmanıza yardımcı olmak için sadece şu 8 basit adımı izlemeniz yeterli!

Adım 1: Sizin İçin Doğru Platformları Seçin

Hangi sosyal medya platformlarını kullanacağınızı seçerken, önce demografiniz hakkında düşünmeniz gerekir. Öyleyse kendinize sormanız gereken ilk soru, “hedef kitlelerim en çok hangi platformlarla ilgileniyor?”

Daha genç bir kitleyi hedefleyen bir ürüne sahip bir marka, Facebook ve LinkedIn’i atlamak ve bunun yerine Instagram ve TikTok gibi ortalama kullanıcı yaşı daha genç platformlara odaklanmak isteyebilir.

Sosyal medya planımızı başarılı bir şekilde planlamak istiyorsanız, hedef kitlenizin kim olduğunu ve en çok nerede kaydırma yaptıklarını bilmek gerçekten önemlidir.

Bu biraz deneme yanılma gerektirebilir, ancak markanızın hedef kitlesine net bir şekilde odaklanırsanız ve mevcut sosyal kitlenizin performansını analizlerle düzenli olarak kontrol ederseniz, kitlenizin en çok nerede meşgul olduğunu hızlı bir şekilde görürsünüz.

Adım 2: Doğru Sosyal Kolları Seçin

İster sıfırdan bir sosyal medya planı oluşturuyor olun, ister mevcut stratejinizi yeniden canlandırıyor olun, mevcut veya yeni platformlarınız için sosyal verilerinizi gözden geçirmek iyi bir fikirdir.

Adım 3: Her Platform için Hedefler Belirleyin

İçerik yayınlamaya ve planlamaya başlamadan önce bazı hedefler belirlemeniz önemlidir. Bu, ilerlemenizi takip etmenizi ve neyi doğru yaptığınızı ve iyileştirme için yerin nerede olduğunu analiz etmenizi çok daha kolaylaştıracaktır.

Sosyal platformlarınızın her biri için hedefler yazdığınızdan ve bunları elinizin altında bulundurduğunuzdan emin olun.

Paylaştığınız her şeyin bu hedeflere ulaşmakla uyumlu olduğundan emin olmak istersiniz. Bu, iş yükünüze öncelik vermenize yardımcı olacak ve hedeflerinize ulaşmanızı, kaliteli içerik paylaşmanızı sağlayacaktır.

Adım 4: Platformlarınız için Tonu ve Stili Belirleyin

Her platform için farklı bir hedefiniz olsa da yine de tanınabilir ve akılda kalıcı bir marka oluşturmak çok önemlidir. Bu nedenle, tüm platformlarda tutarlılığı korumak ve tutarlı bir ton ve stile sahip olmak gerekmektedir.

Paylaştığınız her gönderide aynı tonu kullanmaya çalışın ve biyografilerinizi her platformda aynı hizada tutun.

Bazen içeriğinizi her bir platforma göre uyarlamanız gerekir ancak onu mesajınızın havasını değiştirecek kadar çılgınca farklı hale getirmemeniz markanız için daha sağlıklıdır.

Sosyal medya planınızın göze çarpan unsurlarından biri, genellikle Instagram’da başlayan ve diğer platformlarınız arasında gelişen estetiğinizdir.

İster canlı renkler ve metinlerle parlak ve cesur bir estetik, ister VSCO ve Lightroom ön ayarları gibi uygulamaların yardımıyla daha sessiz bir “filtresiz” görünüm olsun, estetiğiniz kalabalıktan sıyrılmanıza yardımcı olabilir.

Adım 5: Bir İçerik Takvimi Oluşturun

Başarılı bir sosyal medya içerik takvimi, tüm platformlarınızda doğru yolda kalmanıza, pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza ve hedef kitlenizi büyütmenizi hızlandırmanıza yardımcı olabilir!

Bu nedenle, içerik takviminizin haritasını çıkarmanın en iyi yolunu bulmak için biraz zaman harcamaya değerdir.

Bazı işletmeler ve sosyal medya yöneticileri, önümüzdeki hafta veya ay için takvimlerini planlamak için basit bir elektronik tablo kullanmayı severler. Trello ve Asana gibi araçlar, işletmenizin görevleri planlamak ve atamak için yardımcı olabilir.

Adım 6: İçerik Oluşturmaya Başlayın

Yaratıcı yönünüzün çılgınca hareket etmesine izin verin ve sosyal platformlarınızda paylaşabileceğiniz içerikler oluşturmaya başlayın. Bunu yaparken aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler şunlardır:

Fotoğraf kalitesi

Instagram ve TikTok gibi platformlar yeni ve spontane içerik için iyi çalışsa da gönderdiğiniz her şeyin bir miktar kaliteli olduğundan emin olmak istersiniz.

Fotoğraf düzenleme

Fotoğraf düzenleme için pek çok harika uygulama var. İster bir ürün çekimindeki aydınlatmayı düzenlemek isteyin ister bir görsele basit bir grafik tasarım eklemek isteyin, hayatınızı kolaylaştıracak birçok uygulama mevcut.

Video

Video, özellikle Instagram’da IGTV videolarının Keşfet sayfasında 4 kata kadar daha fazla etkileşim alabildiği güçlü bir ortamdır!

Profesyonel bir video ekibi ile çalışmanıza ihtiyacınız yoktur. Telefonunuzla çektiğiniz ve düzenlediğiniz videolardan çok yüksek verim alabilirsiniz.

Influencerlar

Influencer pazarlamasını Instagram için genel stratejinize eklemek, marka bilinirliğinizi artırmanıza, takipçi tabanınızı büyütmenize ve büyük satışları artırmanıza yardımcı olabilir!

Altyazılar

Mükemmel içeriğe sahipseniz her şey yolunda ve iyidir, ancak onu doğru altyazılarla eşleştirdiğinizden emin olmanız gerekir.

Birisi gönderinize ne kadar çok zaman harcarsa, algoritmada o kadar iyi performans gösterir. Bu yüzden dikkat çekici bir başlık bulma her zaman çok önemlidir.

Adım 7: Gönderilerinizi Planlayın

Gönderilerinizi planlamak uyumlu bir estetik oluşturmanıza yardımcı olur ve en uygun zamanda paylaşmanıza olanak tanır. Hatta üretkenliğinizi artırabilir.

Ayrıca, sosyal paylaşımlarınızı ve hikayelerinizi önceden planlayarak, programınızda daha fazla zaman kazanabilirsiniz. Böylece topluluğunuzla etkileşim kurmaya veya bir sonraki kampanya stratejinizi planlamaya yatırım yapabilirsiniz!

Adım 8: İçeriğinizi İzleyin ve Analiz Edin

Her başarılı sosyal medya pazarlamacısı ayda en az bir kez kanallarının performansına derinlemesine dalmalı ve incelemelidir.

Facebook’tan Pinterest’e, her platformun kendi yerleşik analiz aracı vardır, bu nedenle, başladığınızda belirlediğiniz hedeflere geri dönerken katılımınızı ve takipçilerinizi takip etmek önemlidir.

Yazı Etiketleri: