Görsel Pazarlamada Etkili 4 Unsur

Görsel Pazarlamada Etkili 4 Unsur

Görsel pazarlamada; tüm görsel öğeleri kullanarak potansiyel müşteriye ulaşma işlemidir. Tasarımlar, fotoğraflar, renkler, videolar, afişler, broşürler akla gelebilecek her türlü görsel nesne bu pazarlama türüne dahildir. Görsel pazarlama, hedef kitle ile doğrudan bağlantılıdır. Her kitle kendine has değerlere, çıkarlara, beklentilere, demografik özelliklere sahiptir. Hedef kitleyi çok iyi tanımak görsel stratejilerde daha doğru çalışmalara olanak sağlar. Kitlelere ulaşırken göze hitap etmek tek başına bir anlam taşımaz, kitleleri etki altına alabilmek için doğru yaklaşımları sergilemeniz gerekir. Görsel pazarlama, sizin markanızın içeriğinin, insanların online olarak paylaştığı içeriklerden kolayca ayrılmasını ve öne çıkmasını sağlar. İnsanlar sosyal ağlarda ağırlıklı görsel kullanarak içerik paylaşıyorlar ve bu imaj yoğunluğunun arasında markanızın ayırt edilebilmesini sağlamak önemlidir.

Görsel pazarlamada en etkili 4 unsur ise şöyle sıralanmaktadır;

Kendi görselinizi oluşturun:

İçeriklerde seçtiğiniz görseller, aktarmak istediğiniz mesajı verebilmek, yazı içeriğini okumaya vakti olmayan ziyaretçiler için sayfada kalma sebebidir. Dolayısıyla resim oluştururken konu ile bağlantılı olmasına hatta içerik ile ilgili istatistikler barındırmasına dikkat edin. Görseller, bir mesaj aktarmanın en etkili yolu olabilir. Dolayısıyla her görsel için vakit harcamalısınız.

İnfografikler:

İnfografik içerikler kullanıcı deneyimine katkıda bulunur. Tüm bilgileri görsel bir şablonda sunmak kullanıcıların talep ettiği bir içerik türüdür. Çabuk okunabilir ve istatistikler ile kolay anlaşılabilir bir formatta olmaları infografikleri, görsel pazarlamada önemli bir araç haline getiriyor.

Peki; infografik oluştururken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  • Boyutu çok yüksek olmamalı çabuk açılmalı.
  • Renk seçimleri tutarlı olmalı gözü yormamalı.
  • İkon seçimleri tutarlı olmalı kolay ve anlaşılabilmeli.
  • Kaynaklar belirtilmeli.
  • Kullanıcıların yararlanabileceği bilgiler içermeli.

Video içerikler:

Her türlü video içerik görsel pazarlamada son derece değerlidir. Video içerikler markanızın, firmanızın, hizmetlerinizin, ürünlerin tanıtımında rol oynar. Basit gibi gözüken tanıtım videoları bile sitenize ziyaretçi çekmek ürünleri pazarlayabilmek gibi yeteneklere sahiptir. Tanıtım ve süreç aktaran videolar, ilgili potansiyel müşterilerin her zaman izlemek isteyecekleri video türlerindendir.

Peki; bir video içerik oluştururken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  • Her platform için uygun olmalı
  • Kaliteli olmasına dikkat edin.
  • Anahtar kelimeleri kullanmayı unutmayın.
  • Sorunlara cevap verdiğinden emin olun.
  • Süreç aktarıyorsa bunu en basit şekilde gerçekleştirin.

Görselin kalitesi:

Potansiyel müşterilerinize sunduğunuz görseller bir anlamda markanızı temsil eder. Bu yüzden her görselin kaliteli olduğundan emin olmalısınız. Görsel pazarlama kalite ile doğrudan bağlantılıdır.

Sonuç olarak; görsel pazarlama yaklaşımının gittikçe daha çok kullanılmasının temel sebebi, farklı veri ve karışık fikirlerin görsel olarak çok daha iyi ifade edilmesidir. Bu doğrultuda her etkili pazarlama kampanyası, stratejiyle örtüşecek bir görsel pazarlama içeriğine ihtiyaç duyuyor. Unutmayın; hafızalarda kalan metinler değil görsellerdir.

Yazı Etiketleri:

Leave a comment