IGTV Video Nedir ve Markalar Bunu Nasıl Kullanabilir?

IGTV Video Nedir ve Markalar Bunu Nasıl Kullanabilir?

Sosyal medya pazarlamacılığı söz konusu olduğunda, video en kullanışlı ve etkili içerik formatlarından biridir.

Uzun süreli videolar IGTV’nin uzmanlık alanıdır. Peki IGTV’yi bu kadar ilgi çekici yapan nedir? IGTV özelliklerine genel bir bakış ve kendi IGTV hesabınızı nasıl başlatacağınız ve çalıştıracağınızla ilgili kısa bilgilere gelin beraber göz atalım!

IGTV Video Nedir?

IGTV video, tek başına veya Instagram ile kullanılabilen bir uygulamadır. Uzun biçimli videoların mobil cihazlar için optimize edilmiş görüntülenmesi için tasarlanmış olmasıyla esasen Instagram’ın YouTube’a meydan okumasıdır.

Herhangi bir kullanıcı kendi kanalını kurabilir ve bir saate kadar video içeriğini paylaşabilir. Burada kanala özel içerik oluşturmak isteyip istemedikleri kullanıcıya veya markaya bağlıdır.

IGTV ve Hikayeler arasındaki temel fark, bu videoların genellikle birkaç dakika hatta bir saat uzunluğunda olmasıdır. Şu anda yalnızca en popüler, doğrulanmış (Mavi Tikli) kullanıcıların bir saatlik videolar oluşturmasına izin verilmektedir.

Kullanıcılar için, uygulama “sizin için”, “takip edilenler” ve “popüler” dahil olmak üzere çeşitli sekmelerle gezinmesi kolay bir ara yüze sahiptir. Arama çubuğu sizin için kişiselleştirilmiş önerilerle gelir. Ek olarak, uygulamayı kullanırken, uygulamayı kasıtlı olarak kullanan mevcut Instagram takipçilerine de otomatik olarak bağlanırsınız.

Reklamlarla uğraşmak zorunda kalmadan (henüz) ve aynı zamanda YouTube’un çeşitliliğine ve çok yönlülüğüne sahip olmadan “TV’de kanal değiştirme” hissini hayata geçiriyor.

IGTV ve YouTube: Hangisi Daha İyi?

IGTV’yi kullanmak, bireysel kullanıcılara ve markalara YouTube’a göre bazı avantajlar sağlayacaktır. IGTV’de reklam olmaması bu avantajların başında geliyor. İzleyicilerin ilgisini kaybetmesine ve kanalı değiştirmesine neden olabilecek etkenlerin yerine kesintisiz görsel içeriğinizle öne geçebilirsiniz.

IGTV ayrıca, kullanıcıların videoları görüntülemek için telefonlarını yatay konuma getirmek zorunda kalmaması için dikey video özelliği seçeneğini sunmuştur. Yalnızca telefonla görüntüleme için değil, aynı zamanda kullanıcıların telefonlarından kolayca video yüklemesi için de optimize edilmiştir.

Dikey videolar zaten Snapchat tarafından popüler hale getirilmişti. Pek çok kullanıcı, özellikle Snapchat gibi platformları kullanan genç grup farkında olmasalar bile bu ekstra küçük özelliği muhtemelen takdir edeceklerdir.

Bu iki sosyal medya uygulaması şüphesiz rekabet edecektir. Instagram halihazırda 1 milyarlık “yerleşik” bir kitleye sahip ancak şimdiye kadar IGTV ile gerçekten ilgilenen insanlar bu kitlenin sadece bir kısmı. Ancak Instagram Hikayeleri’nin birkaç yıl önce popülariteye hızlı yükselişi göz önüne alındığında, YouTube’un rakamlarını geçmesi sürpriz olmayacaktır.

Pazarlama Kampanyalarınızda IGTV Video Kullanma Yönergeleri

Kendi Kanalınızı Kurmak

IGTV’yi kullanmaya karar verdikten sonraki adım, uygulamayı indirmek ve ihtiyaçlarınız için erişilebilir olmasını sağlamaktır. Ardından dişli çark simgesine (“Ayarlar”) basıp kanalınızı oluşturursunuz.

Bu noktada, tıpkı YouTube gibi, IGTV’nin de hem masaüstü hem de mobil cihazlar için optimize edildiğini, bu nedenle PC’nizde IGTV kullanırken sorun yaşamayacağınızı belirtmekte fayda var.

Yüklemeye Başlayın

Uygulamayı kurduktan sonra, yükleme aşamasına geçmek oldukça kolaydır.

Galerinize istediğiniz kadar video yükleyebilirsiniz.  Yükleme süresinin ardından hemen izlemeye hazır olurlar. Instagram’daki takipçileriniz, teknik olarak IGTV uygulamasını kullanmasalar bile bu videoları otomatik olarak göreceklerdir.

Videolarınızın 9:16 oranında portre modunda olduğundan veya en azından oranın daha büyük olmadığından emin olun; aksi takdirde video düzgün sığmayacaktır.

IGTV için İpuçları

Videolarınızın 15 saniye veya daha uzun, ancak 10 dakikadan uzun olmadığından emin olun. Ürününüze ve mesajınıza bağlı olarak, 3 ila 4 dakikalık bir video, genellikle hedeflemek için iyi bir uzunluktur. Ve kitlenizin muhtemelen 1 dakikalık bir dikkat süresine sahip olduğunu düşünürsek ne yaptığınız konusunda başlangıçta tamamen net olun. Diğer bir seçenek de bir video serisi oluşturmak ve onu daha küçük parçalara bölmektir.

Açıklamalarda YouTube’a benzeyen ve açılış sayfanıza veya web sitenizin öne çıkarmak istediğiniz herhangi bir bölümüne dikkat çekmek için son derece yararlı olan tıklanabilir bağlantıları kullanmayı unutmayın.

Hashtag’ler

Instagram’da Hashtag’lerin nasıl kullanılacağını zaten biliyorsanız, onları IGTV için nasıl kullanacağınızı da bilmelisiniz. Stratejik olun. Konunuzla alakalı ‘’Hashtag’’ler kullanın ve daha iyi bir SEO çalışması için bunları video açıklamasına ekleyin.

Metrikler

Blogların nasıl performans gösterdiğine dair net bir resim elde etmek ve bunları temel iş hedeflerinizle yeniden hizalamak için IGTV için gözlemlerinizi düzenli olarak gözden geçirmeyi unutmayın. Bunun yeni bir platform olduğunu da unutmayın, bu yüzden beklediğinizden daha düşük sayılar görürseniz bu platforma biraz daha zaman vermek isteyebilirsiniz.

Markalar Kampanyalarda IGTV’yi Nasıl Kullanıyor?

Pek çok marka ve Influencer, bu platformdan bolca başarı ile yararlanmaya başladı. Örneğin Vogue US, makyaj ürünlerini test eden tanınmış etkileyicilerin yer aldığı “Güzellik Sırları” adlı bir dizi paylaştı.

Çevre açısından bakıldığında, Economist’in kaplumbağa avcılığına ilişkin 10 dakikalık eğitici farkındalık videosu 1,2 milyondan fazla görüntülendi. Bu video, profesyonel düzeyde videolar hazırlayacak kaynaklara sahip diğer şirketlerin belirli ürünlere ve girişimlere kapsamlı bir bakış sağlamak için mevcut içeriği alıp kullanabileceğini kanıtladı.

Test Edin

IGTV, büyük bir Instagram takipçi kitleniz varsa ve içeriğiniz video ağırlıklıysa kitlenizi test etmek için kullanabileceğiniz değerli bir platformdur.

 Instagram Hikayeler özelliğinin yalnızca geçici olduğunu ve IGTV ile daha ayrıntılı içerikler oluşturabileceğinizi unutmayın. Dolayısıyla, bu gerçekten markanızın kısa veya uzun bir videodan ne tür bir değer elde ettiğine bağlıdır.

Daha uzun videolar, daha uzun etkileşim süreleri anlamına gelir ve bu, markanızı kullanıcının hafızasına yerleştirmek için daha fazla fırsat elde edebileceğiniz anlamına gelir.

”Sosyal Medyada Bilmeniz Gereken Terimler” adlı yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Etiketleri: