İnternet Reklamcılığı Nedir?

İnternet Reklamcılığı Nedir?
22 Şub 2021 / by editor in Pazarlama, reklam, Sosyal Medya

İnternet reklamcılığı, uzun yıllardan beridir var olan internetin yıldan yıla daha da gelişmesi ve büyümesiyle çok farklı bir sektör haline geldi. Bugünlerde yapılan çoğu işte genellikle ilk olarak dijital pazarlaması kısmı düşünülmektedir.

Peki bu internet reklamcılığını kaç başlıkta ayırabiliriz;

Bannerlar

Bannerlar, görsel olarak hazırlanan, farklı boyutlarda ve yapılarda olabilen web sayfalarının görünür yerlerine yerleştirilen ve reklam verenin belirlediği adrese link verilen internet reklamlarıdır.

Arama Motoru

Reklamların anahtar kelimeler oluşturulmasını ve bu nedenle reklamların arama motoru sonuçları sayfasında gösterilmesini kapsar. Böylece arama yapan internet kullanıcıları bu reklamlar ile karşı karşıya gelir ve ilgilenenler reklamların üzerine tıklayabilir.

Sosyal Medya

Kişiler, firmalar ve web siteleri ürün ya da hizmet tanıtımları için artık tüm bütçelerini neredeyse sosyal medya pazarlaması için harcıyor. Bunun sonucunda da anlık olarak hedef kitlelerine reklam yapabilmektedirler.

AdverGaming (Oyun içi reklamlar)

Web veya benzeri iletişim kanalları için hazırlanan “reklam amaçlı” bilgisayar oyunlarıdır. Kurgulanan oyunun içine marka imajını destekleyen mesajların yerleştirildiği bir pazarlama biçimidir.

Pop-Up’lar

Pop-up reklamlar veya pop-up’lar, World Wide Web’deki çevrimiçi reklamcılık biçimleridir. Bir pop-up, görsel arayüzün ön kısmında aniden görünen, genellikle küçük bir pencere içerisinde bulunan grafiksel bir kullanıcı arayüzü görüntüleme alanıdır.

Video Reklam

Video reklamlar aslında YouTube video izleme sayfalarında yayınlanan, hepimizin geçmek için 5 saniyeyi doldururken sıkıldığımız geçilebilen veya geçilemeyen, sonrasında kullanıcı istediği takdirde ilgili web sitesine aktarılabilen bir reklam modelidir.

Avantajları

  • Geleneksel reklam yöntemlerine göre daha kosa bir sürede hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.
  • Reklamlarınızın görüntülenmeleri ve etkilerini, görebileceğiniz ve analiz edebileceğiniz bir ortam yaratmaktadır.
  • Daha az maliyetle daha etkili, interaktif ve uzun süreli reklamlar verebilmenizi sağlayacaktır.
  • Yer ve zaman kısıtlaması olmadan her lokasyondan müşteriler ile iletişime geçilmesini ve satış yapılmasını sağlayacaktır.

Dezavantajları

  • İnternetten alışverişe hala güvenmeyen büyük bir kitlenin olmasından dolayı internet reklamlarına olan güven oranı da az olabilmektedir.
  • Analizi yapılmayan reklamlar ya da analizi yapıldığı halde iyileştirme yapılmayan reklamlar, marka için zaman ve bütçe kaybına neden olabilir.
  • Hedef kitlenin doğru tespit edilmemesinden kaynaklı olarak yanlış bir hedefleme gerçekleşebilir.

İnternet ile Televizyon İlişkisi Nedir?

Televizyon izlerken mobilde vakit geçirme süresi oldukça arttı. Artık insanlar televizyonda bir şey gördüğünde dijitale dönüp satın alma eylemini gerçekleştirme isteği var. Tüketiciyi satın almaya itmek için 3 kere görme kuralı var. Tüketici, televizyondan ürünü gördüğünde dijitalden onu aratıyor. Sonrasında satın almasa bile ondan sonraki süreçte o ürün sürekli olarak karşısına çıkıyor. Zaten artık televizyon içinde önemli olan markanın reklamı televizyonda döndüğünde dijitalde satın alma işleminin gerçekleşmesi. Bunun en iyi örnekleri şu anda Trendyol, HepsiBurada, YemekSepeti gibi uygulamalar. 

Yazı Etiketleri: