Performans Pazarlama Ajansı Nedir? Ne Yapar?

Performans Pazarlama Ajansı Nedir? Ne Yapar?
27 Şub 2021 / by editor in Ajans, Dijital Pazarlama, Pazarlama, reklam

Performans pazarlaması, reklamverenlerin yalnızca belirli bir eylem gerçekleştiğinde ödeme yaptığı çevrimiçi pazarlama ve reklamcılık programları için kapsamlı bir terimdir. Bu işlemler, satış, tıklama gibi olaylar olabilir. Akıllara ilk akla gelen Arama Motoru Pazarcılığı (SEM) olabilir fakat SEM, performans pazarlamasının yalnızca bir türüdür.

Performans pazarlama ajansları, çeşitli dijital kanallarda performans pazarlama kampanyalarının yürütülmesine ve analizine yardımcı olur.

Performans Pazarlama Kanalları

Performans pazarlama ajansları, işlem başına ödeme dijital pazarlama kanallarında uzmanlaşmıştır ve sonuçları takip etmek ve raporlamak için analitiği kullanırlar.  En çok bilinen performans pazarlama kanalları şunlardır:

  • Yerel Reklamcılık: Görüntülü reklamcılığın aksine, yerel reklamcılık, reklamınızın kendi ortamında sorunsuz bir şekilde karışmasını sağlar. Bunun nedeni, reklamınızın tasarımında, içeriğinde ve yazı stilinde etrafındaki ücretsiz içeriği yansıtmasıdır ve bu da kullanıcıyı gerçekten aitmiş gibi hissettirir.
  • Arama Motoru Pazarlaması: Arama Motoru Pazarlamacılığı ile Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarına belirli arama terimleri girildiğinde reklam göstererek potansiyel müşterilere ulaşırsınız.
  • Sosyal Medya Pazarlamacılığı: Sosyal medya pazarlamacılığı ile Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal medya web sitelerine yerleştirilen reklamlar aracılığıyla görünürlük, trafik ve müşteri kazanırsınız.
  • Görüntülü Reklamcılık: afiş reklamlar, zengin medya ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde gelen bir dijital pazarlama türüdür. Bu görüntülü reklamlar, mesajlarını iletmek için büyük ölçüde resimlere, sese, videoya ve metne dayanır.

Performans Pazarlama Ajansıyla Çalışmanın Faydaları

Bir performans pazarlama ajansıyla çalışmanın birçok faydası vardır:

  • Veri odaklı sonuçlar: Performans pazarlamasının doğası nedeniyle, performans pazarlama ajansları veri odaklıdır. Bir pazarlama ajansıyla çalıştığınızda, harcamanızı ve sonuçlarınızı net bir şekilde izlemenize ver verileri kullanarak kampanyaların değerini iletmenize yardımcı olabilirler.
  • İleri teknoloji: Performans pazarlama ajansları, performans pazarlamanızın etkinliğini daha iyi analiz edebilen ve sonraki adımlarınızın ne olması gerektiği konusunda size fikir veren teknolojiden yararlanır.
  • Uzman tavsiyesi: Bir performans pazarlama ajansıyla çalışmak, bu alandaki uzmanlara erişmenizi sağlayabilir. Bazı şirketler için, performans pazarlama ihtiyaçlarını dışarıdan temin etmek, şirketlerinden birini işe almak ve onları eğitimli tutmaktan daha mantıklı olabilir. Performans pazarlama ajansları içinde, her bir farklı performans pazarlama kanalında kendi şirketinizde sahip olamayabileceğiniz uzmanlar bulabilirsiniz.

Performans Pazarlama Ajansları vs Dijital Pazarlama Ajansları

Birçok dijital pazarlama ajansı, performans pazarlama hizmetleri içerir. Ancak, yalnızca performans pazarlama kanallarına odaklanan ve sonuç olarak daha derin dijital uzmanlık sağlayan ajanslar vardır. Performans pazarlama ajansları ile dijital pazarlama ajansları arasında ortak noktalar olsa da ikisi arasında önemli bir fark var.

Performans pazarlama ajansları, yerel reklamcılık, arama motoru pazarlamacılığı, sosyal medya pazarlamacılığı, görüntülü reklamcılık gibi performans pazarlama kanallarına daha odaklanıp uzmanlaşırken, dijital pazarlama ajansları büyük olasılıkla daha geniş bir hizmet yelpazesi sunar. Örneğin, bir dijital pazarlama ajansı çoğunlukla marka bilinci oluşturma, içerik geliştirme ve diğer yaratıcı hizmetlere odaklanabilir ve ayrıca tamamlayıcı bir hizmet olarak performans pazarlama desteği sunabilir. Öte yandan, performans pazarlama ajansları, markanızı mümkün olan en etkili şekilde daha büyük, daha nitelikli kitlelere en etkili şekilde ulaştırmanıza yardımcı olur.

Siz de reklamlarınızı veriye dayalı ve ölçülebilir yöntemlerle yönetmek için destek almak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazı Etiketleri: