Mobil Pazarlama Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Mobil Pazarlama Nedir ve Nasıl Kullanılır?
17 Şub 2021 / by editor in Dijital Pazarlama, Pazarlama

Herkese merhaba. Mobil pazarlama örneklerine ve nasıl kullanıldığına girmeden önce cevaplamak gereken bir soru var. Mobil pazarlama nedir?

Kısaca mobil pazarlama, özellikle mobil cihaz kullanan kullanıcılara yönelik bir pazarlama türüdür. Çeşitli biçimlerde görülebilir ancak tanımlayıcı özelliği mobil cihazları hedef alarak tasarlanmış olmasıdır. Örneğin, bir mobil oyunda görünen reklam, mobil pazarlama olarak kabul edilir. Mobil pazarlamanın bu kadar önemli olmasının nedeni, gittikçe daha fazla insanın bilgisayarlardan ziyade internette gezinmek için telefonlarını veya tabletlerini kullanıyor olmasıdır. Aslında, internet trafiğinin yüzde 50’den fazlası halihazırda mobil cihazlardan gerçekleşiyor.

Tüm bu verilere dayanarak, işletmeniz için bir mobil pazarlama stratejisi oluşturmazsanız, potansiyel müşterilerinizin birçoğunu kaçırırsınız. Mobil pazarlamanın şirketler ve işletmeler için kritik bir öneme sahip olduğu açıkça ortada buna şüphe yok, ancak pratikte mobil pazarlama nedir ve nasıl gerçekleşir. İşte fikir üretmenize ve başarılı kampanyalar yürütmenize yardımcı olacak altı basit mobil pazarlama ipucu.

1- Mobil Uyumlu Bir Web Sitesi Oluşturmak

Mobil pazarlama kampanyanızı başlatmanın harika bir yolu mobil uyumlu bir web sitesi geliştirmektir. Siteniz, tüm çevrimiçi pazarlamanın merkezidir.  Bu nedenle, mobil kullanıcılar tarafından tamamen erişilebilir olması gerekir. Yine internet sitenizin uyumlu tasarım çizgisine sahip olması da önem taşıyor. Google, siteleri mobil biçimlerine göre sıraladığından, sitenizi mobil uyumlu hale getirmek çok önemlidir. Siteniz mobil uyumlu değilse, masaüstü aramalarında bile sıralanmayabilirsiniz.

2- Ücretli Arama Ağı Reklamları Başlatmak

İnsanların telefonları için en yaygın kullanımlarından biri Google’da bilgi aramaktır. İnsanlar dışarıda ya da evde oturuyor olsun, çoğu bilgi veya ziyaret edilecek yerler bulmak için Google’ı kullanıyor. Bu aramalar, insanlara ücretli arama reklamları aracılığıyla ulaşma fırsatı verir. Google reklamları aracılığıyla işinizle alakalı belirli aramaları hedefleyen reklamlar ayarlayabilirsiniz. Bir kullanıcı “dijital medya ajansı” ile ilgili arama yaptığında arama sonuçlarında ajansınızın reklamı görüntülenir.

3- Mobil Uygulamalar Üzerinden Reklam Vermek

İnternet, işletmenizi mobil cihazlarda pazarlayabileceğiniz tek yer değildir. Mobil uygulamalar, işletmeniz için başka bir reklam satış noktası sağlar. Bir hava durumu uygulaması, bir oyun veya başka bir alan olsun, uygulamalar yeni potansiyel müşterilere ulaşmak için bir fırsat sunar. Hatta üçüncü taraf bir mobil uygulamaya reklam vermenin yanı sıra, işletmeniz için kendi mobil uygulamanızı yapmanız ve bunun aracılığıyla pazarlama seçeneği sunmanız çok daha verimli olabilir.

4- Google My Business’ı Kurmak ve Optimize Etmek

Gözden kaçırmamanız gereken bir diğer değerli mobil pazarlama fırsatı da Google My Business. Bir Google My Business profili oluşturduğunuzda, işletmenizin adı, telefon numarası ve konumu gibi bilgileri girebilirsiniz. Google My Business’ın bu kadar faydalı olmasının nedenlerinden biri, Google Haritalar gibi platformlarla birlikte çalışmasıdır. Birisi kendi bölgesindeki dijital medya ajanslarından birisini bulmak için Google’da arama yapsa ve ajansınız arama yapılan bölgedeyse arama yapan kişinin sonuçlarında görülürsünüz. Google My Business, bazen sonuçları standart Google aramalarında da görüntüleyebilir ve burada da daha fazla reklam gücü sağlar.

5- E-Posta ile Pazarlama ve Reklamcılıktan Yararlanmak

İnsanlar genellikle iş için kullandıkları e-posta hesaplarını bir bilgisayar aracılığıyla görüntülerken, genellikle kişisel maillerini kendi mobil cihazlarından görüntülerler. Aslında maillerin yarısından fazlası mobil cihazlardan açılıyor. Bir e-posta ile pazarlama ve reklam kampanyasıyla, şirketinizi doğrudan mobil gelen kutularındaki kişilere pazarlayabilirsiniz.

Bunu yapmanın ilk yolu, web sitenizde önce bir e-posta listesi oluşturmanızı gerektiren güncellemeler yapmak veya özel teklifler içeren pazarlama e-postaları göndermektir. Site ziyaretçilerine özel indirimler veya yeni içerik alma şansı verdiğinizde birçok kullanıcı mail adreslerini kolayca sizinle paylaşacaktır. 

Kişilerin gelen kutularının üst kısmında görünen ücretli Gmail reklamları oluşturmak için Google Ads’i kullanabilirsiniz. Bu reklamları, bir e-posta listesi kullanmadan normal ücretli reklamlar gibi hedefleyebilirsiniz. Bu ücretli reklamlar, e-postalarını bir arama tarayıcısında veya Gmail uygulamasında görüntüleyen kullanıcılara görünürler.

6- Mobil Pazarlama İçin Sosyal Medya Reklamları Yayınlamak

İnsanların telefonlarında yapmak için çok zaman harcadığı bir şey varsa o da sosyal medyayı kullanmaktır. Ortalama bir kullanıcı internet zamanının yüzde 30’una yakınını sosyal medyada geçiriyor. Bu durum da sosyal medyayı mobil pazarlama stratejileri için harika bir hedef haline getiriyor.

İşletmenizin sosyal medya hesabını çalıştırmanın yanı sıra, hedef kitlenizdeki ideal kullanıcıları hedeflemek için ücretli sosyal medya reklamları oluşturabilirsiniz. Reklamları kullanarak, mesajlarınızı doğrudan kullanıcıların sosyal medya içeriklerinde görünmesini sağlayabilirsiniz. Her sosyal medya ağı, reklam oluşturmak için kendi seçeneklerini sunar. Bu nedenle mobil pazarlamayı hangi sosyal medya platformunda yapacaksanız, o sosyal medyanın reklam verme biçimine hakim olmalısınız.

Yazı Etiketleri: