İnternet Reklamcılığında Büyük Rekabet

İnternet Reklamcılığında Büyük Rekabet
11 Kas 2020 / by Görsel Projeler in Ajans, Medya, Sosyal Medya

Google Adwords, çevrimiçi internet reklamcılığında en fazla tercih edilen reklam türü. Tabi bunda Google’ın, ülkemizde en fazla kullanılan arama motoru olmasının büyük payı var. Adwords’un dışında diğer medya planlama ajanslarının pazarladığı reklam banner alanları da yoğun talep görürken son iki yıldır Facebook reklam türleri de markaların ilgisini çekmeye ve dijital bütçelerini almaya başladı. Facebook da reklamcılığa adım atınca internet ortamında büyük bir rekabet oluştu.

Peki neden internet reklamları?

Son yıllarda alternatif bir mecra olmaktan çıkan internet, hedef kitleye minimum maliyetle ulaşmanın en kolay yoludur. İnternet sayesinde hedef kitleye ulaşarak reklam giderlerinizi kısabilirsiniz. İnternet reklamlarının geri dönüşümü kolay hesaplanır. Böylelikle sonuçlar analiz edilerek, daha sonraki reklam kampanyaları buna göre oluşturulabilir. İnternet reklamları özelleşmiştir ve değiştirilebilir bir yapıdadır. Bu da internette kampanyanızı 7 gün 24 saat her an, her yerden değiştirme şansı sunar. İnternet reklamları ekonomiktir yani bütçeye göre reklam yapabileceğiniz en uygun mecradır.

Google Ads Reklamları Nelerdir?

 1. Görüntülü reklam ağı: İlgili web sitelerinde veya popüler sitelerde banner reklamlarınız yayınlanır. İlgi alanlarına göre hedefleme yapabilir.
 2. Arama ağı reklamları: İlgili anahtar kelimelerde aratma yapıldığında web siteniz ilk sıralarda yer alır.
 3. Alışveriş reklamları: Google arama sonuçlarında, ürün fotoğrafı, fiyatı ve açıklamasıyla öne çıkan alışveriş reklamları kullanılır.
 4. Remarketing: Web sitenize girenler takip edilir. B2B ve B2C çalışan tüm şirketler için Remarketing çok efektif sonuçlar verir.
 5. Video Reklamları: Youtube’da ve diğer video sitelerinde videoların ön plana çıkarılmasıdır.

Facebook Reklamları Nelerdir?

 1. Sayfanın tanıtımını yapma: Sayfanın takipçi sayısını yükseltmek için kullanılır.
 2. Gönderi etkileşimi reklamları: Bu reklam tipi gönderilerin beğeni, paylaşım ve yorumlarını maksimize etmeye yarar.
 3. Marka bilinirliği artırma reklamları: Erişimi ve reklam hatırlanma oranının maksimize edilmesidir. 
 4. Facebook coğrafi hedefleme: Genellikle bu reklamlar yerel işletmeler için kullanılır.
 5. Video reklamları: Diğer video reklamlarına göre çok daha ekonomiktir.
 6. Facebook potansiyel müşteri toplama reklamları: Birçok sektör için çok etkili bir reklam türüdür. Web sitesine girmeden, reklamınızla ilgilenen kişilerin doğrudan iletişim bilgileri toplanır. Tabi bunun için kullanıcıların izni olması gerekir.

Google bir kütüphane olarak geçiyor, facebook ise bir parti. Google ve Facebook’u birer merkez gibi düşünün. Amacınız ister farkındalık oluşturmak, ister satın alma yaratmak olsun, her iki merkez de amacınıza uygun, tek yapmanız gereken doğru noktada ve doğru yolda konumlanmaktır.

Sonuç olarak; iki reklam türünün de kendi özgü bir kitlesi ve avantajları vardır. Sadece tek yapılması gereken markanızın konumlandırmasına göre reklam vereceğiniz mecrayı iyi seçmek. Eğer doğru mecrayı seçerseniz, marka bilinirliğinizi artırıp hedef kitlenize bir adım da yaklaşmış olursunuz.

Peki şimdi size soruyoruz; sizce Google reklamları mı yoksa facebook reklamları?

Yazı Etiketleri:

Leave a comment