KOBİLER İÇİN SOSYAL MEDYANIN ‘’ALTIN DEĞERİNDEKİ’’ AVANTAJLARI

KOBİLER İÇİN SOSYAL MEDYANIN ‘’ALTIN DEĞERİNDEKİ’’                  AVANTAJLARI

Hızla gelişen teknoloji, her geçen gün değişen ve dönüşen internet derken yeni bir dünya haline geldi sosyal medya. İnsanlar artık yaşadıkları yeri dünya değil de sosyal medya olarak görüyor. Böyle olunca yapılan alışverişler de sosyal medyada hızla arttı. İşletmeler medya yönetimleri için kendilerine özel bir çalışma ekibini hızla büyüyen bir sektörle tanıştırdı. Sosyal medya işletmeler için çok önemli bir iletişim aracıdır. Sosyal medyanın gücü sayesinde işletmeler markalarını daha hızlı tanıtabilir, daha fazla müşteriye ulaşabilir ve ürünlerinin satışını arttırabilir. Her işletmenin kendisine en uygun sosyal medyayı bulup o medyada kendini geliştirmesi gerekir.

 MÜŞTERİ AĞINIZ GENİŞLER

İnternet kullanımının artmasıyla çoğu işletme ürünlerini sosyal medya sayfalarına taşıyıp satışlarını katlanarak arttırdı. Sosyal medya doğru kullanılırsa işletmeler yeni müşteriler kazanmaya süreklilik göstererek devam edebilirler.

ÜRÜNLERİNİZİ DOĞRU YÖNDE GELİŞTİREBİLİRSİNİZ

Sosyal medya her gün yeni özelliklerin gelmesiyle kitlesini genişletmeye devam eden bir iletişim aracı. Son zamanlarda sık kullanılan anketler, soru-cevap yayınları işletmelerin; müşterilerin beklentilerini anlamalarını hayli kolaylaştırmıştır, Ayrıca sayfanıza gelen yorumlara, şikayet ve isteklere göre ürünlerinizde geliştirilmesi gereken noktaları belirleyebilirsiniz. İşletmeler bu özellikleri kullanarak ürünlerini geliştirir böylece hem markalarını büyütür hem müşterilerini memnun ederler.

Haftalık Planınızı Oluşturun

Sosyal medyanızı uzman bir şekilde yönetmek için planlı adımlarla ilerlemeniz gerekiyor. Oluşturduğunuz planı haftalık dilimlere göre hedefleriniz, beklentileriniz, müşteri hareketleri gibi konularda markanızı değerlendirip kendinize bir harita oluşturun.

Kendinize uygun sosyal medyayı bulun

 Her sektör her medyada yerini bulamayabilir. İşletmenizi sosyal medyaya taşıyacaksanız müşteri kitlenizi, kitlenizin yaş ortalaması, hangi cinsiyete daha çok hitap ettiği gibi istatistikleri doğru araştırmanız gerekir. Araştırmanızı tamamladıktansonra müşteri kitlenize en uygun sosyal medyayı seçip o platformda yer almanız sizi başarıya götürecektir.

SOSYAL MEDYA KULLANIMLARI İÇİN ÖNEMLİ İPUCLARINA GÖZ ATALIM:

İNSTAGRAM

Öncelikle instagram terimlerine hakim olmamız gerekir. Post, takipçi, takip, geri bildirim, DM, repost etmek, hashtag, video terimleri. Bunlar; İnstagram’da markamı pazarlamak istiyorum diyen işletmelerin mutlaka bilmesi gereken terimler. Hesabınızı aktif olarak kullanmanız ve gelen yorum ve mesajlara 24 saat içinde mutlaka geri dönüş yapmalısınız. Kaliteli ve net mesajlar veren görsel ve içerikler kullanmaya özen göstermelisiniz. Her hafta istatistiklerinizi incelemeniz eksikliklerinizi görüp hangi yönde kendinizi geliştirmeniz gerektiğini görmenizi sağlar.

FACEBOOK

Facebook kurulduğu günden bugüne kadar en çok kullanıcıya sahip olan en büyük sosyal ağı. Birçok işletmenin markalarını büyütmesine fayda sağlayan Facebook’u nasıl kullanmalıyız?

Oluşturduğunuz sayfa dikkat çekici ve kolay anlaşılabilir olmalıdır. Paylaştığınız video ve görseller müşterilerin dikkatini çekmek için uygulayabileceğiniz en etkili yoldur. Gündemi takip edip takipçilerinizle paylaşmak kitlenizin artmasını sağlar. Gelen yorumlara geri dönüş sürenizi kısa tutmanız onlara kendini önemli hissettirir ve markanıza güvenini arttırır. Takipçilerinize özel kampanyalar düzenleyip, her hafta değişik etkinlikler yapıp ilgilerini canlı tutabilirsiniz.

TWITTER

Twitter diğer sosyal medyalara göre müşterilerinize ulaşmanın daha kolay ve pratik olduğu bir kanal. Twitter’da sözcüklerin gücünden faydalanabilirsiniz. Markanız hakkında bilgiler verip, güncel haberlerinizi paylaşabilirsiniz. Doğru kullanımı sağlarsanız paylaşımlarınız retweet ya da favlanması sonucu daha geniş kitlelerin görmesini sağlayabilirsiniz. Tweetlerinizin en çok etkileşim aldığı saatleri analiz ederek o saatlerde paylaşım yapmaya özen göstermelisiniz. Aktif olarak tweet atmanız önemli ama takipçilerinizin tüm tweetlerinizi görmesini engellemeyecek ölçüde dozu ayarlayın. Takipçi sayınızın artması etkileşiminizi de arttırır böylece daha çok müşteriye ulaşabilirsiniz.

WHATSAPP

İletişim kurmada en sık kullanılan Whatsapp uygulaması müşterilerinizin sorularına daha hızlı cevap verebilmeniz için çok önemli bir araçtır. İşletmenize özel bir whatsapp hesabı oluşturup mesajlara vaktinde dönüp iletişimi aktif kılabilecek birinin ilgilenmesi gerekir. Geri bildirimlerin daha hızlı ve kolay olduğu bu uygulama müşteri memnuniyetini de daha hızlı kazanmasını sağlayabilir.

Yazı Etiketleri:

Leave a comment