Mobil Reklamlarda Performansınızı Arttıracak 7 Tüyo

Mobil Reklamlarda Performansınızı Arttıracak 7 Tüyo

We Are Social Hootsuite’e göre dünyada internet kullanıcılarının %53,3’ü interneti mobilden kullanıyor. Sosyal medya kullanımları da diğer cihazlara oranla mobil erişimle daha sık kullanılıyor. Hal böyle olunca reklamlarınızı mobile göre optimize etmeniz markanızın hızlı şekilde büyümesini sağlayacaktır. Az reklam bütçesiyle etkili performans almak mümkün. Markanızın, mobil reklamlarda izleyebileceği küçük stratejik adımlara bir göz atın.

1. Video içerikle görünürlüğünüzü arttırın.

Mobil kullanım alışkanlıklarına göre video içeriklerin etkileşimi fotoğraflardan daha fazla oluyor. Reklamınızın odağının tek olması, videonun kolay izlenebilir olmasını sağlar. Bu yüzden tasarımı ilgi çekici içerikler, sessiz yayınlandığında izleyiciye sesli videolardan daha net mesajlar verir. Reklamların sessiz oynatılmaya göre tasarlanmasında fayda olsa da sesli oynatım izleyiciye keyif verir. Instagram Stories reklamları %60 oranda sesli olarak izleniyor. Oranlar reklamınıza bir sesli deneyim eklemenin de faydası olacağını gösteriyor. Mobil reklamlarda video içeriklerle görünürlüğünüzü arttırabilirsiniz.

2. Mobilin hızlı tüketiminde saniyeler içinde dikkat çekin.

Mobil cihazlarda içerik diğer kaynaklara oranla daha hızlı tüketilir. Reklamınızın dikkat çekmesi için her saniye çok önemlidir. Kullanıcılar sosyal medyada hızlıca gezinirken reklamınıza denk gelecektir, kullanıcı reklamınızı geçmeden dikkatini çekmiş ve hafızasında kazınmış olmalısınız. Markanızın, reklamda etkisini gösterebilmesi için sadece saniyeleri vardır. Bu yüzden reklamınızın en ilgi çekici ve etkileyici kısmını ön planla çıkartmalısınız. Böylece akılda kalıcılığınız artacaktır.

3. Markanızı sergilemek önceliğiniz olsun.

Mobil reklamlar kısa süreli olsalar da ilk saniyeleri tüm reklamla aynı önemi taşımaz. İlk saniyeler her zaman daha önemlidir.  Reklamınızın ilk üç saniyesinde markanızı sergilemelisiniz. Markanızın mesajını hızlı ve anlaşılır şekilde sunmalısınız. Markanız sık sık reklam içinde gösterilmeli.

4. Hedef kitlenizi analiz edin.

Mobilde reklam vereceğiniz sosyal medya platformunu seçmeniz, seçtiğiniz platformda gösterilecek kullanıcıları tespit etmeniz sizin için az reklam maliyeti ile çok fayda sağlamınıza yardımcı olacaktır. Yaş, cinsiyet, hobiler, konum gibi etkenleri ele alarak markanızın hedef kitlesini belirleyin. Örneğin Instagram kullanıcılarının %65’i 18-34 yaş aralığındayken Facebook kullanıcılarının %32’si 25-34 yaş aralığındadır. Markanızın hedef kitlesi 18-34 yaş aralığında ise Instagram reklamlarından elde edeceğiniz verim daha fazla olacaktır.

5. Cesur adımlar atın.

Denemekten kaçınmamak sizi daha iyi mobil reklamlar oluşturmaya götürür. Riskli görünen güçlü tasarımlar kullanarak etkileyiciliğinizi artırabilirsiniz. Yapılmamış olanı test edin. En iyi geri dönüşleri almış reklamlar şaşırtıcı etkenler barındıranlar olmuştur. Deneyimlerinizle markanıza en doğru mobil reklamı oluşturacaksınız.

6. Harekete geçirici mesajı doğru sürede verin.

Mobil reklamlar yaratıcı kısa hikayeler bekler. Reklamın hikayesini ve mesajını doğru sürede vermelisiniz. Mobil reklamlar için sürenin kısalığı her zaman avantajdır. 10-15 saniyelik reklamlar tasarlamalısınız. Facebook verilerine göre, akışta en çok izlenen video reklamları 10 saniye ve daha kısa olanlarıdır. Mesaj ve süre uyumunu mobil kullanıcı deneyimlerinden yola çıkarak ayarlamalısınız.

7. Mobile uygun çerçeveler oluşturun.

Reklamlarınızı yayınlayacağınız sosyal medya platformunun formatlarına göre içeriklerinizin boyutlarını ayarlayın. İçeriklerinizi olabildiğince genişletin. Kullanıcılar telefonlarını çoğunlukla dikey formatta kullanılırlar. Bu yüzden içeriklerinizi, izleyicilerin kullanım deneyimlerine göre ayarlayın. Kullanıcılar alıştıkları formatta reklamları izlemeye daha meyilli olacaklardır.  

Yazı Etiketleri: