Reklamlarda (Marka Kişiliği Oluşturmada) Kullanılan Arketipler

Reklamlarda (Marka Kişiliği Oluşturmada) Kullanılan Arketipler
07 Eyl 2018 / by Görsel Projeler in Pazarlama

Arketiplerin marka kişiliği oluşturmak için pazarlama iletişiminde kullanımından çok daha önce diğer sanat ve iletişim alanlarında kullanıldığı bilinmektedir. Arketiplerin izini takip eden araştırmacılardan Joseph Camphell “The Hero with a Thousand Faces” (Bin Yüzlü Kahraman) isimli ünlü klasik kitabında; Antik dönem insanlarının efsanelerini ve farklı kültürleri araştırmasının sonucunda bütün efsanelerin tek bir örnek çizgi üzerine kurulduğunu veya hepsinin tek tip efsane olduğunu görmüştür o da arketipsel kahraman hikayesidir.

Sektörel fark gözetmeksizin arketipsel ihtiyaca erişebilen reklamların genellikle en ikna edici reklamlar olduğu görülmektedir. Bir reklam tasarımcısının iyi bilmesi gereken müşterisinin ürünle olan ilişkisinde hangi arketipe ihtiyaç duyduğudur.

Hayalgücünün diğer yapı taşlarını ise algılanan kalite, estetik görüntü, kullanıcı dostu tasarım, satın alma öncesi ve sonrası tecrübelerin etkileri oluşturmaktadır. Tüketicinin marka arketipine ilişkin hayalgücü bu her iki tecrübenin toplamından oluşmaktadır.