Dijital Pazarlama Ajansınız Markanıza Değer Katsın

Dijital Pazarlama Ajansınız Markanıza Değer Katsın

2019 Ocak ayı verilerine göre Türkiye’de 59,36 milyon (nüfusun %72’si) internet kullanıcısı bulunuyor. Bu da demek oluyor ki hangi sektörde faaliyet gösterirseniz gösterin, markanızın ya da kurumunuzun hedef kitlesinin tamamı ya da büyük bir kısmı internette. Zaten bu durumun farkında olan birçok marka dijital dünyada yer edinmek ya da edindiği yeri korumak için çaba sarf ediyor. Tabii bu kadar dinamik, trendleri sürekli değişen bir ortamda varlığını sürdürmek çok kolay bir iş değil. İşte bu noktada devreye dijital pazarlama ajansları giriyor. Peki, dijital pazarlama ajansı ne iş yapar, daha da önemlisi dijital ajansınızın markanıza değer katmak için neler yapması gerekir?

Dijital Pazarlama Ajansı Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama ajanslarının işlerini web tasarımı, SEO (arama motoru optimizasyonu), internet reklamcılığı, sosyal medya yönetimi, içerik pazarlama, e-posta pazarlama ve mobil pazarlama hizmetleri olarak özetleyebiliriz. Ancak burada önemli olan bütçenizin doğru değerlendirilerek, hedef kitlenize yönelik, marka bilinirliğinizi artıran, sürdürülebilir faaliyetlerde bulunulmasıdır.
Dijital Analiz
Öncelikle profesyonel bir dijital pazarlama ajansı, işe başlamadan markanızın dijital analizini yapmalı, başta Google olmak üzere arama ağlarında ve sosyal mecralardaki konumunuzu analiz ederek sizi bilgilendirmeli ve bunlara göre hedef belirlemelidir.


Strateji Belirleme

Dijital analizden sonra dijital pazarlama stratejinizin belirlenmesi gerekmektedir. Bunun için kurumunuzun ürün/hizmetlerini ve değerlerini iyice anlamalı, rakiplerinizi ve pazardaki konumunuzu bilmeli, hedef kitlenizi tanıyarak onlara ulaşacağı kanallara karar vermeli ve bütçenizi de değerlendirerek size uygun bir dijital pazarlama stratejisi belirlemelidir.
Sesi Doğru Ayarlama
Strateji belirlerken dikkat edilmesi gereken bir konu da sesi doğru ayarlamaktır. Dijital dünyada marka bilinirliğinizi artırmak için birçok mecrada bulunabilir ve hedef kitlenizle iletişime geçebilirsiniz. Ancak sadece bugün değil, gelecekte de var olabilmek için önemli olan hedef kitlenizle aranızdaki duygusal bağı kuvvetlendirmektir; bu da yaptığınız tüm reklam ve paylaşımlarda onlara nasıl sesleneceğiniz ile ilgilidir.


Nokta Atışı Hedefleme

Dijital pazarlama ajansınız önceden hazırladığı plan çerçevesinde faaliyetlerine başladı diyelim. Dijital pazarlamanın geleneksel pazarlamaya göre en önemli avantajı istediğiniz kişilere ulaşmanıza olanak vermesidir. Örnek verecek olursak bir bebek maması markasıysanız amacınız bebek sahibi olan ebeveynlere ulaşmaktır. Televizyon gibi geleneksel mecralarda reklam verdiğinizde ekran başındaki herkese ulaşıyor olsanız da, internet reklamlarında sadece hedef kitlenize ulaşmanız mümkündür. Profesyonel bir dijital ajansın yapması gereken ise reklamınızı doğru hedef kitleye en uygun bütçe ile ulaştırmaktır.

Bütçe Optimizasyonu

Dijital dünyada yatırım yapabileceğiniz pek çok kanal vardır. (Google, Youtube, Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin vb.) Ancak aynı anda hepsinde olmak ya da hepsine aynı bütçeyi ayırmak genellikle etkili olmayacaktır. Mesela finans yazılımları pazarlayan bir markaysanız Linkedin sizin için daha uygun bir mecra olabilir. Dijital pazarlama ajansınızın sizi doğru mecraya yönlendirmesi ve bütçeyi paylaştırması gerekir.
Diğer yandan, mesela Adwords için ayrılan bütçenin 10 farklı kampanyaya paylaştırılması gerekebilir. Dijital pazarlama ajansınızın hangi mecranın ya da hangi kampanyanın size çok kâr getireceğini öngördüğü gibi, sonrasında da her bir kampanyanın durumunu anlık olarak takip etmesi ve gerekirse müdahalede bulunarak bütçenizi verimli kullanması gerekir. Elbette bu noktada ajansınızın Google iş ortağı olup olmadığı önemli bir sorudur.
Referanslar
Bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmaya başlamadan önce referanslarını incelemenizde fayda var. Görüştüğünüz ajans gerçekten bu alanda yeterince tecrübeye sahip mi, sizinkinin büyüklüğünde markalarla çalışmış mı? Yaptıkları işleri incelemek ya da başarı hikâyelerini dinlemek de onları daha iyi tanımanızı sağlayacaktır.
Dijital pazarlama alanında tecrübe ve uzmanlığa sahip, Google partneri bir ajansla çalışmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazı Etiketleri: