Sosyal Medya Pazarlama Nedir?

Sosyal Medya Pazarlama Nedir?

Sosyal medya pazarlama, işletmelerin Facebook, Pinterest, Twitter, Youtube, Linkedin ve Instagram gibi çeşitli sosyal medya platformları aracılığıyla, internet üzerinden hedef pazarlarıyla etkileşime geçmesinin bir yoludur.

Sosyal Medya Pazarlaması Ne Demektir?

Sosyal medya pazarlaması tüm geleneksel pazarlama hedefleri için kullanılır. Müşterilere
ulaşmak, satış fırsatlarını artırmak, iletişimi artırmak, ürün veya hizmet satışlarını artırmak,
geri bildirim sağlamak, sektörde uzman ya da düşünce lideri olarak itibar kazanmak gibi
hedefleri vardır. Ayrıca bir işletme web sitesine veya bloguna trafik çekmek, yeni ürün veya
hizmetler geliştirmek, özel etkinlikler ve iş hakkında haber niteliğinde olan her şey hakkında
insanları bilgilendirmek ile müşteri hizmetleri sunmak gibi hedefler için sosyal medya
pazarlama kullanılır.

Sosyal Medyada Pazarlama Nasıl Yapılır?

Bu yöntemin kullanılması için detaylı, aşamalı ve kapsamlı bir çalışma yapılması oldukça büyük önem taşır. Sosyal medya pazarlaması yapmanın yolu sosyal medya kampanyaları düzenlemektir.

1. Net bir hedefle başlayın
Bir sosyal medya kampanyası başlatmadan önce yapacak çok planınız var. Öncelikle kampanya için birincil ve ikincil hedeflerinizin ne olduğuna karar vermelisiniz. Ardından, kampanyanın hedeflerine ulaşıp ulaşmadığını nasıl ölçeceğinizi listelemeniz gerekir. Sosyal medya kampanyaları için bazı ortak hedefler arasında olası satış yaratma, doğrudan satış ile marka veya ürün bilinirliğini artırmak bulunur.

2. Kullandığınız platformun tanıtım kurallarını öğrenin
Sosyal kampanyanızı hangi platformlarda yayınlayacağınızı seçerken, söz konusu sitede tanıtım yapmak için belirli kuralların olup olmadığından emin olun. Örneğin, Facebook’un zaman tünelinde bir yarışma kampanyasını nerede yayınlayabileceğiniz, kazananı nasıl seçeceğiniz ve onlarla nasıl iletişim kuracağınız konusunda çok katı kuralları vardır. Bu
kuralları ihlal etmek, tüm işletme hesabınızın kapanmasına sebep olabilir.

3. Size yardımcı olacak doğru uygulamaları seçin
Profesyonel sosyal medya kampanyaları yürütmenize yardımcı olabilecek çeşitli ücretsiz ve düşük maliyetli uygulamalar vardır. Tabii ”Bu ürünü kazanma şansı için bu postu paylaşın” gibi basit kampanyalar yürütebilirsiniz.

4. Sosyal SEO’yu ihmal etmeyin
Her sosyal ağın, kullanıcılarının ilginç konuları arayabileceği kendi arama motoru vardır. Kampanyanızı başlatmadan önce, sosyal olarak sıralamak istediğiniz anahtar kelimelerin bir listesini oluşturmalısınız ve ardından bu anahtar kelimeleri kampanya yayınlarınızda kullanın.

5. Kampanyanızı diğer taktiklerle destekleyin
Birçok küçük işletme, sosyal medya platformlarındaki en sadık müşterileriyle iyi bir iletişim kurar. Bununla birlikte, sosyal kampanyanızın bir hedefi yeni kitle üyelerini getirmekse, sosyal medya yayınlarınızı düşük maliyetli Facebook reklamları, LinkedIn reklamları, e-posta kampanyaları ve diğer çapraz tanıtım taktikleriyle desteklemeniz gerekir.

6. Kampanyaya özgü bir açılış sayfası oluşturun
Sosyal kampanyanızın bir kısmı, belirli bir işlemi gerçekleştirmek için internet üzerindeki belirli bir yere trafik çekmeyi içeriyorsa, bir açılış sayfası oluşturmalısınız. Bu strateji, ziyaretçileri rahatlatır çünkü hemen doğru yerde olduklarını bilirler. Ana sayfanıza ziyaretçi göndermek kafa karıştırıcı olabilir çünkü bir sonraki adıma nasıl gideceklerini anlamalarını gerektirir.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Sosyal medya güçlü bir araçtır çünkü insanların Facebook videoları, Instagram fotoğrafları, YouTube videoları, Snapchat Hikayeleri ve diğer içerik biçimlerini arkadaşlarıyla, takipçileriyle paylaşarak başkalarıyla iletişim kurmasına ve onlarla etkileşime girmesine olanak sağlar.

Markalar için, bu sosyal sohbetlerden faydalanmak bir şirketin riskini artırmak, olumlu bir marka kimliği oluşturmak ve bir markanın adını ve içeriğini milyonlarca sosyal medya etkileşimine entegre etmek için değerli bir yol sağlar. Bu nedenle, harika içerik oluşturmak ve yayınlamak, sosyal medya kullanıcılarının önerilerinden ve paylaşımlarından faydalanmanızı sağlar.

Sosyal Medya Pazarlaması Avantajları

Sosyal medya pazarlama, diğer pazarlama biçimleriyle karşılaştırıldığında çok ucuzdur. Sosyal medya platformlarının hepsinde hesap oluşturmak ücretsizdir ve mesajı sosyal medya topluluğunun diğer üyeleriyle paylaşacak ve mesajı yayacak olan takipçilere mesaj göndermek ücretsizdir. Sosyal medya topluluğunda daha büyük kitlelere ulaşmak için çeşitli ücretli reklam seçenekleri de vardır. Facebook reklam hedefleme için, örneğin belirli bir coğrafi alanda bulunan üyeleri hedefleme gibi kapsamlı seçenekler sunar. Hedef kitlenin katılımını sağlama açısından da sosyal medya pazarlama avantajlıdır. Sosyal ağlar, işletmenin hedef kitleye ulaşmasını ve müşterilerle etkileşimli ilişkiler geliştirmesini sağlar.

Başarılı Sosyal Medya Pazarlama Örnekleri

İyi bir şekilde yapıldığında, sosyal medya pazarlaması büyük miktarda kullanıcı katılımı, milyonlarca sosyal paylaşım ve kullanıcı tarafından oluşturulan değerli içerikleri oluşturabilir. Sosyal medya platformları ve ağları içerikle doldukça, markaların yaratıcı kampanyalar ve ilgi çekici, paylaşılabilir içerik geliştirmeleri artık çok önemli hale gelmiştir.

Daniel Wellington

Saat üreticisi Daniel Wellington, tüketicilerden Daniel Wellington saatleri takan Instagram fotoğraflarını yayınlamalarını ve içeriklerini #DanielWellington, #DWPickoftheDay gibi hashtagler ile etiketlemesini isteyerek markanın Instagram kanalını büyüttü. Sosyal medya pazarlamasının mükemmel bir örneği olan Daniel Wellington’un sosyal medya pazarlama stratejisi 860 K’dan fazla içerik üretilmesini sağladı ve marka 2,3 milyondan fazla Instagram takipçisi kazandı.

Dove

Dove, sosyal medya kampanyalarında her zaman sosyal sorumluluk projelerine odaklanmış bir markadır. Bunlar özellikle kadınların güçlenmesi, dahil edilmesi, çeşitliliği ve çeşitli güzellik stereotipleri etrafında toplanıyor. Kadınlar kilit hedef müşterileri ve Dove’nun pazarlama kampanyaları çoğunlukla kadınları hedef alıyor. Son kampanyalarında Dove, hayatın her kesiminden kadınların resimlerini yayınladı ve benzersiz niteliklerini ve özelliklerini vurguladı. Fikir, kim olduklarına ve bizden ne kadar farklı olduklarına bakılmaksızın herkesi kabul etmek ve sevmektir. Bu kampanya, çeşitliliğin daha fazla kabul edilmesini teşvik etmeyi ve insanların onlardan farklı insanları gördüklerinde daha kapsayıcı olmalarını sağlamayı amaçladı. Bu kampanyanın güzelliği, önemli bir noktaya temas etmesi ve dünyanın dört bir yanındaki kadınlardan fotoğraflarını paylaşmalarını ve farklı olduklarını göstermelerini istemesiydi. Marka, 5.000’in üzerinde resimden oluşan bir kütüphane inşa etti. Kampanya, güçlü sosyal mesajlaşma kullanımının yanı sıra, marka için çok sayıda kullanıcı tarafından oluşturulan içerikleri topladı.

Sosyal Medya Pazarlama Teknikleri

Farklı sosyal medya pazarlama teknikleri sayesinde bu konuda başarılı kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Hashtag kampanyaları
Markalı bir hashtag oluşturmak, markaların sosyal medya kitlelerine görünürlüğünü artırmak için en basit yollardan biridir ve artık birçok şirket, kitlelere kendi markalı içeriklerini oluşturma ve paylaşma konusunda ilham vermek için markalı hashtag kampanyaları kullanmaktadır.

Hediyeler ve yarışmalar

Bir yarışma düzenlemek veya promosyon kodları dağıtmak sosyal etkileşim üretebilir ve sosyal medya kullanıcılarını belirli bir işlem yapmaya teşvik edebilir. Şirketler, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik üretmek veya bir markanın içeriğini kendi sosyal medya kanallarında paylaşmak için takipçilere ilham vermek amacıyla yarışmalardan, çekilişlerden ve hediyelerden yararlanabilir.

Viral videolar

Marka bilinirliğini artırmak için birçok marka, sosyal medya kanallarında milyonlarca kişi tarafından paylaşılmak üzere tasarlanmış içerik oluşturur. Hangi fotoğraf, video veya tweet’in “viral hale geleceğini” bilmek zor olsa da, yüksek oranda ilişkilendirilebilir, yaratıcı, eğlenceli ve şok edici içerik üretmek genellikle yeni tüketicilere ulaşmak ve sosyal sohbetleri kolaylaştırmak için etkili bir stratejidir.

Influencer

Influencer pazarlama, bir sosyal medya kullanıcısının (genellikle bir ünlü, dijital influencer veya uzman) belirli bir süre için markanın sahip olduğu medya kanalının kontrolünü ele geçirmesini içerir. Bu sosyal medya pazarlama stratejisi, şirketi yeni kitlelere sunarak bir markanın içeriğini ve kanalını güçlendirmeye yarar.

Sosyal Medya Pazarlama Türleri

Kazanılmış medya, edinilmiş medya ve ödenmiş medya arasındaki farkları bilmek pazarlamacıların ve markaların sosyal medya pazarlamasının diğer dijital ve sosyal medya reklamcılığı türlerinden nasıl farklı olduğunu anlamalarına yardımcı olur.

Edinilmiş Medya

Sahip olunan medya, web siteleri, sosyal medya sayfaları, sosyal medya hesapları, şirket blogları vb. gibi marka tarafından kontrol edilen herhangi bir içerik veya dijital özellik olarak tanımlanır. Markalar, sahip oldukları medya içeriği aracılığıyla doğrudan tüketicilerle iletişim kurabildiğinden, sahip olunan medya malzemelerinin geliştirilmesi etkili şirketlerin kimliklerini pekiştirmeleri ve tüketicilere değer sunmaları için bir yoldur.

Kazanılmış Medya

Kazanılmış medya, markanın kendisinden değil, sosyal medya kullanıcılarından kaynaklanan, markayla ilgili her tür medyadır. Sosyal paylaşımlar, gönderiler, retweetler, olumlu yorumlar, kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler, kazanılmış medya kapsamına girer. Yaygın olarak ”kulaktan kulağa” pazarlama olarak da adlandırılan kazanılmış medya, markaların sosyal medya kullanıcılarının etkisinden yararlanarak ve maruziyeti artırmak için sosyal takiplerinden yararlanarak daha fazla kitleye ulaşmasına yardımcı olur.

Ödenmiş Medya

Banner reklamlar, videodan önce gösterilen reklamlar, sosyal medyayı etkileyen kanallarda marka sponsorlu yayınlar ve içerikleri tanıtmak için ödeme yapmak ödenmiş medyaya örnektir. Geleneksel reklamcılık gibi, ödenmiş medya da, ödenmiş medyayı gören ve potansiyel olarak etkileşimde bulunan kişi sayısını artırarak bir kampanyanın veya içeriğin etkinliğini artırmaya yarar.

Sosyal Medya Pazarlaması Araçları

Sosyal medya pazarlaması konusunda uzman ve yetkin olmak için bazı araçlardan faydalanabilirsiniz.

Buffer

Bu uygulama, sosyal medya platformunda yayınlanacak içeriklerin programlanmasına yardımcı olur. Bu araç, öncelikle aynı anda birden fazla sosyal medya hesabını yönetmenize yardımcı olur.

Hootsuite

2008 yılında kurulan Hootsuite kapsamlı bir sosyal medya yayıncılık aracıdır. Hootsuite temel olarak e-postayla ücretsiz raporlar almaya, tek bir platformdan mesaj göndermeye, mesajları düzene koymaya ve tweet’lerin programlanmasına yardımcı olur.

Facebook Power Editor

Dahili bir Facebook aracı olan Facebook Power Editor, birden fazla Facebook Reklam Kampanyası yayınlayan biri için faydalıdır. Hedef kitleleri oluşturmak için kullanılır ve kampanya görselleri oluşturmak adına harika bir araç olarak kabul edilir. Bu araç, reklam düzenleyici gibi çalışır ve Facebook Reklam Kampanyalarını basitleştirir.

Google Analytics

En yaygın kullanılan web sitesi istatistik hizmetlerinden biri olan ve temel sürümü ücretsiz olan Google Analytics, belirli bir ücret karşılığında ücretli olması durumunda prim alıyor. Web sitesinde sosyal medya trafiğinin ayrıntılı istatistiklerini oluşturmaya ve izlemeye yardımcı olur.

Sprout Social

Bir diğer çok ünlü Sosyal Medya Yönetimi aracı Spout Social’dır. Sprout Social en güzel görünümlü arayüze sahip olan araçtır. Bu basit ve güzel görünüm aracın kullanımını ve öğrenimini çok kolaydır. Artık diğer birçok araçta da gördüğümüz gibi Sprout Social’ın da mobil uygulaması bulunmaktadır. Sprout Social’ın en güçlü olduğu özelliklerden biri analiz yeteneğidir. Çok farklı Facebook ve Twitter istatistik bilgisini herhangi bir ekstra ücret ödemeden alabilirsiniz.

Sendible

Bu araç yaklaşık olarak 30 veya daha fazla sosyal medya sitesini destekliyor. Size sosyal iletişim ağlarınızı yönetmenize olanak verecek bir dizi servis sunuyor. Hesaplarınızın, içeriklerinizin, içerik araştımalarınızın, kişilerinizin, profilinizin, müşteri bağlantılarınızın, blog içeriğinizin, promosyon ve kampanyalarınızın görüntülenmesi ve analizinin destek yönetimi için bir araçtır.

Sosyal Medya Pazarlama Ajansları

Sosyal medya pazarlaması yapmak istiyor fakat bu süreci yönetmekte zorlanacağınızı düşünüyorsanız Etkici.com internet sitesinden sosyal medya ile ilgili farklı paketleri satın alabilirsiniz. Böylece profesyonel uzmanlar tarafından başarılı pazarlama kampanyaları yapabilirsiniz.

Yazı Etiketleri:

Leave a comment