Sosyal Medya Pazarlaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sosyal Medya Pazarlaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sosyal medya, işletmelerin müşterileri ile gerçekleştireceği iletişimde birçok avantaj sağlar. Belirlenen hedef kitleye ulaşmak, ürün ve marka bilinirliğini arttırmak ve sosyal medyanın gücünden yararlanmayı sağlamak, tüketici ile doğrudan iletişim kurmak, yeni müşteriler bulmak, potansiyel müşterileri analiz etmek ve tüketicinin sorularına anlık ve hızlı bir şekilde yanıt verebilmek için işletmelerin sosyal medyayı aktif olarak kullanması oldukça önemlidir.

Sosyal medya pazarlaması, pazarlama ve marka hedeflerine ulaşmak için sosyal medya platformlarında içerik oluşturmayı ve paylaşmayı içeren yeni nesil bir pazarlama şeklidir.  Metin ve resim içerikleri, video paylaşımları ve yanı sıra ücretli sosyal medya reklamlarını içerir.

Sosyal medya pazarlamasına başlamak için en iyi yol hedefleri belirlemek ve analiz yapmaktır. Bunları belirledikten sonra bir strateji oluşturmak ve plan yapmak gerekir. Sosyal medya pazarlamasına başlarken ilk önce belli başlı sorulara cevap verilmelidir.

 • Sosyal medya pazarlaması ile ulaşılmak istenen hedef nedir?
 • Hedef kitle kimlerdir?
 • Hedef kitle hangi platformları daha çok kullanıyor?
 • Hedef kitleye iletilmek istenen mesaj nedir?

İşletmenin ya da markanın türüne göre, bu soruların cevaplarıyla birlikte belirli bir strateji oluşturulabilir ve plan yapılabilir. Örneğin,  görsel odaklı bir marka ise Instagram ya da Pinterest, kurumsal bir firma ise Linkedin ve Facebook, videolu içerikler üretiliyorsa Youtube üzerinden paylaşım yapmak etkili olacak ve hedef kitlenin dikkatini çekmek kolaylaşacaktır.

Sosyal medya pazarlaması, her büyüklükteki işletmenin potansiyel müşterilerine ve müşterilerine ulaşması için güçlü bir yoldur. Sosyal medya kanalları ile hedef kitleye doğrudan ulaşılabilir ve bu sayede potansiyel müşterilere markaları tanıtmak kolaylaşır.

Doğru bir sosyal medya pazarlaması kullanılarak;

 • Marka kimliği yaratma ve pozitif bir algı oluşturma,
 • Marka bilinirliğini arttırma,
 • Web sitesi trafiğini arttırma,
 • Hedef kitleye direkt olarak ulaşım ve etkileşim sağlanması gibi hedeflere ulaşılabilir.

İşletme ve markaların sosyal medya pazarlaması ile kazanımları;

 • İşletmenin müşterileri ile gerçekleştireceği iletişimi güçlendirir,
 • Tüketici ile doğrudan iletişim kurma imkanı yaratır,
 • Yeni müşteriler bulmak için doğru bir rehber niteliğindedir,
 • Potansiyel müşterileri analiz etmek için gerekli yetkinliği kazandırır,
 • Tüketicinin sorularına anlık ve hızlı bir şekilde yanıt vermek için püf noktaları öğrenmenizi sağlar.

Sosyal medya pazarlamasında yardımcı olabilecek bazı unsurlar:

İçerik Planlaması

İçerik planlama; markaların ve işletmelerin oluşturdukları stratejiler doğrultusunda sosyal medya platformlarında hesapların yönetilmesi ve belirli bir plan dahilinde yürütülmesi sürecini kapsamaktadır.

Düzenli yapılan sosyal medya paylaşımlarında hedef kitle için yararlı olacak ve ilgilerini çekecek içerikler oluşturmak etkileşimi arttıracaktır. İçerikleri fotoğraf, video ve infografikler ile desteklemek gerekmektedir.

Marka İmajı

Marka kimliği oluşturulduktan sonra pazarlama için sosyal medyadan faydalanmak, marka imajının sosyal medya platformlarında yansıtılmasını sağlar. Platformlar farklı olsa da oluşturulan marka imajı ile paylaşımlar tutarlı olmalıdır böylece kullanıcıların gözünde güvenilirlik kazanılmış olacaktır.

İçerik Tanıtımı

Yazı yazarken ya da farklı bir tür içerik oluştururken her zaman hedef kitle göz önünde bulundurulmalı ve içerik onların perspektifinden değerlendirilmelidir. Kaliteli içerik, arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almak için oldukça önemlidir.

İçeriğin çevrimiçi platformlarda nasıl daha fazla etkileşim alacağı, kaliteli ve hedef kitleye yönelik içerik oluşturmayla ilgilidir. Hedef kitlenin beklentilerine göre oluşturulan kaliteli ve farklı içerikler markanın başarılı olması için büyük fayda sağlamaktadır.

Rakip Analizi

Rakipleri her zaman takip etmek gerekmektedir. Rakiplerin yaptıklarına bakılarak nerede farklılaşma sağlanacağı belirlenebilir. Aynı zamanda anahtar kelime araştırması için de rakiplere bakılabilir. Rakiplerle aynı seviyeye geldikten sonra yapılacak tek bir şey vardır. Daha iyisini yapmak.

İçerik Pazarlamadaki Başarıyı Ölçme

Tüm bu unsurlar göz önüne alındığında, son aşamalardan biri olarak hedefler sistematik olarak gözden geçirilmeli ve düzenli ölçüm yapılmalıdır. Böylece harcanan vakit ve emek iyi değerlendirilmiş olur.

Hedeflerle güncel durumu karşılaştırmak, yapılan çalışmaların işe yarayıp yaramadığını gösterir. Yapılan ölçüm sonuçlarına göre bir yol izlenebilir, yeni bir strateji oluşturulabilir ve verimlilik arttırılabilir.

Ölçülebilir ve takip edilebilir hedefler belirlenmelidir. Örneğin; “İşletmenin sosyal medya hesabındaki takipçi sayısını 1000 kişi arttırmak ya da blog yazılarının görüntülenme oranını %10 arttırmak” gibi ölçülebilir hedefler belirlendiğinde sonuçları takip etmesi de kolay olacaktır.

Pazarlama İçin Kullanılabilecek Sosyal Medya Platformları

Günümüzde markalar arasında artan rekabetle birlikte, işletmelerin ürün ya da hizmetlerini en etkili şekilde tanıtmaları gerekmektedir. Bunun için ise sadece satışa odaklanmak yerine hedef kitleye ulaşarak ve onlarla ilişkileri güçlendirerek marka imajını geliştirme amaçlı da faaliyetler ön plana çıkarılmalıdır.

Başarılı bir sosyal medya pazarlaması için, hedeflenen kitleye uygun olan platformu seçmek, onların ilgisini çekebilmek ve etkileşimi arttırmak göz önünde bulundurulması gereken etkenlerdir.  Sosyal medyada her platform kendine has bir kullanıcı kitlesine sahiptir. O yüzden markanın hangi platformda hedef kitleye daha kolay ulaşacağına karar verilip, seçilen platforma uygun olarak içerik üretilmelidir.

Facebook

Facebook kullanılarak yapılan sosyal medya pazarlama çalışmalarında, aktif bir strateji geliştirmek gerekmektedir. Facebook günümüzde biraz daha orta yaş kitlesine hitap etmekle beraber, rahat ve arkadaş canlısı bir ortamı bulunmaktadır. Paylaşımlarda görseller ve videolar kullanmak etkileşimi arttıracaktır.

Facebook büyük çoğunlukla kullanıcıların birbirleriyle sohbet etmek ve keyifli vakit geçirmek için tercih ettikleri bir platformdur. Bu nedenle kullanılacak dilin samimi olması fayda sağlayacaktır. Facebook hala oldukça tercih edilen bir platform olsa da ulaşılabilecek kitle sınırlıdır. Bu nedenle Facebook varlığı üzerinde büyük bir etkisi olacak Facebook reklam stratejisi oluşturulabilir.

Instagram

Günümüzün en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram, kullanıcılara fotoğraf ve videolu paylaşımlar yapma imkanı sunuyor. Kullanıcı kitlesinin büyük bir çoğunluğu gençlerden oluşan Instagram üzerinden bir sosyal medya pazarlaması yaparken, daha güncel bir dil tercih edilmeli ve her an değişen trendlere uygun bir içerik planlaması yapılmalıdır.

Instagram’da pazarlama sürecinde en önemli noktalardan biri de güncel, sık ve konu ile tutarlı bir içerikler oluşturmaktır. Paylaşımlarda görsellerin altında kullanılan konu ile ilgili etiketler, mevcut takipçilerin yanı sıra içeriklerin geniş bir kitleye ulaşmasını sağlamaktadır. Bunun için doğru hashtag yani etiket seçimi yapılmalıdır. Herhangi bir konu ile ilgili etiket üzerinden arama yapan çok sayıda kullanıcı bulunmaktadır. Paylaşımlar bu etiket havuzunda hem çok fazla görüntülenme alır hem de etkileşim oranları artmaktadır. Etiket seçiminde ilk önce bir araştırma yapılıp içinde bulunulan sektörde en çok kullanılan etiketlerin bir listesi çıkarılabilir.

Canlı yayınlar da Instagram’da kullanılan güçlü bir pazarlama stratejisidir. Hedeflerle doğru orantılı olarak canlı yayın fonksiyonu pek çok şekilde kullanılabilir. Markanın kimliği ile bütünleşecek ünlüler ya da influencer’larla yapılan canlı yayınlar etkileşimi oldukça arttırmaktadır. Influencer marketing günümüzde oldukça yaygın biçimde kullanılmaktadır. İlgili sektörün içindeki takipçi sayısı yüksek olan kişi ya da büyük Instagram hesapları ile işbirlikleri yapmak, hedef kitlesindeki topluluklara ulaşmayı oldukça kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda diğer sayfanın da takipçileri markayı tanıyacağından markanın bilinirliği artacaktır. Canlı yayınlar üzerinden yapılan soru – cevaplar da markanın tanıtılması açısından çok faydalı olacaktır.

Twitter

Twitter ile sektördeki yeni gelişmeler ve haberler takip edilebilir. Marka ile ilgili yeni güncellemeler, ürünler, özel indirimler ve haberler hakkındaki resmi ya da eğlenceli tweet’ler takipçiler ile paylaşılarak etkileşim sağlanabilir. Twitter’da sosyal medya pazarlaması diyalog ve iletişim çerçevesinde gerçekleşeceğinden takipçilerle sürekli irtibat halinde olmak gerekmektedir. Kullanıcıların marka ile ilgili paylaştıkları yorumlar, markanın kendi sayfasında retweet edilebilir.

LinkedIn

LinkedIn, diğer sosyal medya platformlarına göre daha profesyoneldir. LinkedIn Grupları, sektördeki diğer insanlarla profesyonel bir diyaloğa girmek için ideal bir platformdur. Sektördeki yeni haberler takip edilebilirken aynı zamanda da profesyonel çevreyi genişleterek yeni iş olanakları da sağlanabilir.

Müşterileri LinkedIn profili üzerinden markaya önerilerde bulunmaya teşvik ederek karşılıklı bir iletişim kurulabilir. Öneriler, markanın potansiyel müşterilere daha güvenilir görünmesini sağlar. Bunun yanında LinkedIn “Sorular” bölümünde müşterilere cevaplar vermek, iletişimde kalınmasına yardımcı olur.

Youtube

Günümüzde video çağında yaşıyoruz desek çok da yanlış olmaz. Artık markalar Youtube hesaplarına ve videolu içeriklere oldukça önem veriyor. Bunun için de Youtube en çok tercih edilen platform. Markanın sektörüne ve çalışma alanlarına göre “nasıl yapılır” , “nedir” konseptli videolar kullanıcılar tarafından oldukça izlenmektedir. Aynı zamanda bu tarz videolarla Google’ın video arama sonuçlarında sıralama avantajına da sahip olunabilir.

Yazı Etiketleri: