Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya pazarlamasının yönetimi oldukça karmaşık ve çok yönlü için bir süreçtir. Sosyal medya yönetimine işletmeler nereden başlamalı? İster B2B, ister B2C ister kobi ya da kurumsal bir şirketiniz olsun bu soru sosyal medya işlemlerinizi nasıl yürüttüğünüze dair büyük ölçekli sonuçları olan basit bir sorudur. Şu anda uygulanmış bir stratejiniz ve süreçleriniz olsa bile, olasılıkla gelişebileceğiniz alanlar vardır. Bu yazıda, planlamadan yürütmeye ve ölçüme kadar ihtiyacınız olan her şeyi bulacaksınız. Sadece işi yapmanın en kolay yollarını değil, ekibinizin başarılı olmasını sağlamanın en iyi yolunu da öğreneceksiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya pazarlamasının yönetimi oldukça karmaşık ve çok yönlü için bir süreçtir. Her sosyal medya platformunun kendine has yapısını analiz etmek, hedef kitle belirlemek, hedef kitleye uygun metin, görsel ve video gibi içerikler hazırlamak, hedef kitlenizi oluşturmak, hedef kitlenizle etkileşim kurmak, etkileşimleri ölçmek, analiz etmek, anlamlı veriler çıkarmak ve sosyal medya reklamcılığı yapmak gibi çok farklı iş planları vardır. Sosyal medya yönetimi, planlamadan ölçüme kadar sosyal medya pazarlama operasyonlarını yürütmenin tüm yönlerini ve her şeyin çalışması için aradaki her adımda gereken görevleri kapsar. Bütünsel bir yaklaşım, akıllı bir stratejinin başarılı bir şekilde uygulanmasını ve çalışmanın günlük yürütülmesini sağlamak için süreçler, yazılım ve personel ile ilgili hususları içermelidir.

Sosyal Medya Hesap Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya yönetimi yapmak için sizlere bir yol haritası hazırladık. Sosyal medya süreçlerini yönetmek için her zaman planlı ve stratejik olmak önemlidir.

1. Diğer sosyal medya ajanslarından ilham alın.

Her şeyden önce, en önemli soruyu cevaplayalım. Sosyal medya pazarlamacısı olarak çalışmak için ne gerekiyor? Genel olarak, sosyal medya pazarlaması geniş bir faaliyet yelpazesini içerir. Genellikle, sosyal medya yönetimi müşteri hedeflerine odaklanan pazarlama stratejileri geliştirme, sosyal medyada işletme hesapları oluşturma, metin yazarlığı, yayın paylaşma, hedef kitleyi sosyal medyaya dahil etmek, takipçi sayısını artırmak, olası satış yaratmayı kolaylaştırmak, ücretli reklam yayınlamak, sonuçları takip etmek ve pazarlama analizi yapmak gibi işlemleri içerir. Ünlü pazarlama uzmanları ve sosyal medya uzmanlarından ilham almak iyidir. Zenginliğe giden yolu açmanıza ve sosyal medya yönetiminin nasıl yapılması gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaklardır.

2. Hedef kitleniz ile iletişim kurun.

Sosyal medya üzerinden takipçilerinizin sorularına özenle cevap vermeniz gerekir. Onların ihtiyaçlarını, taleplerini ve isteklerini önemsediğinizi göstermelisiniz. Onlara cevap verirken mesafeli ama samimi bir tonda iletişim kurmaya dikkat etmelisiniz.

3. Sosyal medya kampanyaları hazırlayın.

Hedef kitlenizi oluşturduktan sonra, onların ilgi alanları ve beğenilerine göre çeşitli sosyal medya kampanyaları düzenleyebilirsiniz. Onlara ürün ve hizmetlerinizin demo versiyonlarını hediye edebilir, çekiliş ve yarışmalar yapabilir, ürünlerinizi indirimli olarak satışa sunabilirsiniz.

4. Sosyal medya reklamcılığının önemini anlayın.

Organik olarak sosyal medya hesap yönetimi yaparken, yüzlerce farklı işletmenin de bunu yaptığını unutmayın. Bu yüzden mutlaka sosyal medya reklamcılığından da faydalanın. Marka bilinirliğini artırmak, ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını yapmak için ücretli sosyal medya reklamlarından yararlanmalısınız.

5. Güncel kalın ve trendleri yakından takip edin.

Sosyal medya platformlarının dinamikleri çok hızlı bir şekilde değişir. Bu yüzden yükselen trendleri sürekli takip etmek gerekir. Ayrıca gündemde gelişen olayları sürekli takip ederek gündem ile alakalı anında içerikler üretebilir ve yüksek etkileşim oranları elde edebilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Avantajları

Sosyal medya yönetimi faydaları ve işletmelere kazandırdıkları değerin henüz tam farkında olmayabilirsiniz. Fakat dijital çağda var olmak ve ayakta kalmak için hızlı değişimlere ayak uydurmak gerekir. Sosyal medya yönetiminin avantajlarını öğrenmek isterseniz yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

1. Endüstri trendlerini gerçek zamanlı olarak ortaya çıkarma yeteneği

Basitçe söylemek gerekirse, sosyal medya mecraları iş zekası için potansiyel bir altın madenidir. Peki nasıl? Yeni başlayanlar için sosyal medyanın şeffaf doğasını düşünün. Tüketiciler ve markalar arasında filtrelenmemiş, gerçek zamanlı yazışmaları görebiliyoruz. Bir markanın ne yaptığını bilmek ya da müşterilerin neyi şikayet ettiğini bilmek istiyorsanız, hepsi açık bir şekilde görünüyor. Elbette, hedef kitlenizin sosyal etkinliği ve paylaşılan içeriği endüstri trendleri konusunda sizi yönlendirebilir. Örneğin, Instagram hashtag'leri, ilgili influencerlardan şu andaki en son trendlere kadar her şeyi hemen öğrenmenizi sağlayabilir. Bu trendlere sosyal sohbetler yoluyla girmek istiyorsanız, sosyal dinlemek yapmaktan başka çareniz yok. Markanız hakkında, sosyal medya neler konuşulduğunu bilmek için çeşitli araçları kullanabilirsiniz.

2. Daha kapsamlı rekabetçi analiz

Belki de en büyük sosyal medya pazarlama avantajlarından biri, rekabeti takip etme yeteneğidir. Rakipleriniz şu anda neyi tanıttılar? Ne tür reklamlar yayınlıyorlar? İçerik stratejiniz onlarınkinden nasıl farklı?

Bu cevapların soru işareti olması gerekmez. Sosyal rekabet analizi yaparak, içerik veya reklamcılık açısından yeni bir strateji oluşturma fırsatlarını keşfedebilirsiniz. Örneğin, belki de rakiplerinizin Facebook reklamlarıyla ezdiğini fark ediyorsunuz ama Instagram’daki varlıkları tamamen eksik. Buna karşılık, kalabalığın arasından sıyrılmak için influencer pazarlama veya kullanıcı tarafından oluşturulan içerik kampanyalarını keşfedebilirsiniz.

3. Daha iyi müşteri hizmeti sunmak

Araştırmalara göre, tüm tüketicilerin neredeyse yarısı soru sormak ve endişelerini dile getirmek için sosyal medyayı kullanıyor. Garip telefon görüşmelerinden veya uzun e-postalardan farklı olarak, sosyal müşteri hizmetleri hızlı ve günceldir. Sosyal müşteri hizmetleri sunmak, müşterilerinizle sık sık ileriye dönük anlamlı görüşmeler yapmak anlamına gelir.

Diğer bir deyişle, potansiyel müşteriler, müşteriler ve rakipler, hedef kitlenizle nasıl etkileşim kurduğunuzu görebilir. Olumlu etkileşimleri öne ve merkeze koymak, her işletme için büyük bir artıdır. Geri bildirimleri dinliyor veya belirli şikayetleri tespit edebilirsiniz. Sosyal medyanın en büyük avantajlarından birisi, hızlı hizmet sunmak ve müşterilere bir yardım eli uzatmak için orada olduğunuzu bildirmektir.

4. Müşteri içeriğini ve öykülerini değerlendirme

Müşteri fotoğrafları ve başarı öyküleri, daha yüksek katılım ve dönüşüm oranlarıyla el ele gider ve her ikisini de toplamak için sosyal medyadan daha iyi bir yer yok. Örneğin, sözlerinizi ve etiketlerinizi izlemek, diğer takipçilerinizle paylaşabileceğiniz olumlu müşteri etkileşimlerini ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilir. Birçok büyük marka ve perakendeci, pazarlama kampanyalarında kullanmak için müşteri fotoğraflarını düzenli olarak seçiyor. Marka hashtag’inin bu kadar önemli olmasının nedeni budur. Müşterilerinizi, içeriklerini etiketlemeye teşvik ederek, müşterilerinizle bağlantı kurarken, takipçilerinizin seveceği paylaşılabilir içerikleri ortaya çıkarabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Araçları

Doğru uygulamalar ve hizmetler olmadan birden fazla hesabı, iş akışını, zamanlamayı ve ölçümü yönetmenin bir yolu yoktur. Hızlı bir Google aramasının göstereceği gibi, bu alandaki seçeneklerin sonu yoktur. Peki, araç kutunuzda hangi özelliklere ve işlevselliğe ihtiyacınız var? Aşağıdaki seçenekleri inceleyerek sosyal medya yönetimi araçları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Social Organizer: Sosyal medya pazarlamasının organize edilmesi için eksiksiz bir paket.
Edgar: Hesapları içeriklerle dolu tutmak için sosyal otomasyon sunar.
Hootsuite: Popüler uzun soluklu sosyal planlama platformu.
Sprout Social: Derin analiz özelliklerine sahip sağlam sosyal medya platformu.
Hubspot: Sosyal medya planlama kapasitelerini içeren eksiksiz bir pazarlama platformu.
CoSchedule ile entegredir.
Hey Orca: Sosyal planlama ve onay iş akışı aracı.
Agora Pulse: Sosyal medya planlama ve yönetim platformu.
Buffer: Uygun maliyetli sosyal planlama.                                                                Everypost: Sosyal planlama ve iyileştirme.
Social Pilot: Sosyal planlama ve analiz işlevselliği sunar.
Social Oomph: Sosyal gönderiler ve blog gönderilerini zamanlama aracı.
Falcon.io: Kurumsal sosyal platform.

Sosyal Medya Yönetimi Ajansları

Sosyal medya yönetimi yapmak için yeterli bilgi, beceri ve personeliniz yoksa, bu işi ekibimizde bulunan profesyonel sosyal medya yöneticileri yapabilir. Sosyal medya yönetiminin farklı yönlerinde ekibimizden profesyonel yardım alabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Paketleri

İnternet sitemizde bulunan sosyal medya yönetimi paketlerinden birini ya da birkaçını satın alarak işi uzmanlarına devredebilirsiniz. Böylece iş yükünüzü hafifletmeniz mümkün hale gelir.

Sosyal Medya Yönetimi Firmaları

Artık yüzlerce sosyal medya yönetimi firması var. Fakat sundukları hizmetlerin size uygun olup olmadığını bilmeniz biraz zordur. Profesyonel ekibimiz ise her an bilgi ve donanımlarıyla sosyal medya hesaplarınızı yönetmeye hazırdır. Böylece potansiyel müşterilerinizi, müşterilerinize dönüştürebilirsiniz. Ayrıca müşterilerinizi sadık müşterilere dönüştürebilir ve kazancınızı artırabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Hizmeti

İnternet sitemizde bulunan sosyal medya paketlerinden ihtiyaçlarınız doğrultusunda hizmetler satın alabilirsiniz. Video paketi, tasarım paketi, analiz paketi, danışmanlık paketi, reklam paketi, tanışma paketi ve e-ticaret sosyal medya paketi gibi hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Fiyatları

İnternet sitemizde satın alacağınız paketlerin fiyatlarını inceleyebilir, anında sepete ekleyebilir ve satın alabilirsiniz. En uygun fiyatlarla pek çok farklı sosyal medya yönetimi hizmetini almanız mümkündür.

Yazı Etiketleri:

Leave a comment