Performans Pazarlama ile Kazandıkça Ödeyin

Performans Pazarlama ile Kazandıkça Ödeyin

Performans pazarlamayla minimum maliyetlerle maksimum sonuç elde edebilirsiniz. Artan rekabet koşulları, markaların hedef kitleye ulaşmak için daha çok çaba sarf etmesini gerektiriyor. Elbette rakiplerinden daha önde olmak isteyen ve satışlarını artırmak isteyen işletmeler, reklam çalışmalarına ağırlık veriyor. Tabii bu reklam çalışmaları duruma göre oldukça yüksek maliyetlere de sebep olabiliyor. İşte performans pazarlama, reklam verenlere yalnızca sonuç elde ettiklerinde ödeme yapma olanağı tanıyarak bütçelerini en verimli şekilde kullanmalarını sağlıyor. Bu yazımızda performans pazarlamanın ne olduğunu ve performans pazarlama hakkında bilmeniz gerekenleri inceleyeceğiz.

Performans Pazarlama Nedir?

Reklam verenin verdiği reklam için yalnızca satış, abone olma, tıklama ya da etkileşim gibi aksiyonlar olduğunda ödeme yaptığı, internet reklam araçlarının kullanıldığı kapsamlı bir pazarlama yöntemidir. Böylece reklam veren yatırdığı her bir kuruşun karşılığında bir fayda elde edebilir.

Performans Pazarlama Hedefleri

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi performans pazarlamada yalnızca elde ettiğiniz sonuçların karşılığında ödeme yaparsınız. Dolayısıyla yaptığınız her işlemde elde etmek istediğiniz somut bir hedefiniz vardır. Hedefinize ulaşmadığınız sürece her hangi bir ödeme yapmazsınız. Bu hedefleriyse şu şekilde özetleyebiliriz:

• CPC (cost per click – tıklama başına maliyet): Bu yöntemde hedefiniz tıklamadır, yani kullanıcılar reklamınıza tıkladığında ödeme yaparsınız.

• CPL (cost per lead – lead başına maliyet): Bu yöntemde ise kullanıcının form doldurma, abone olma, üyelik yapma gibi işlemler yapması karşılığında ödeme yapılır.

• CPA (cost per action – eylem başına maliyet): Burada da site üzerinde üyelik, form doldurma vb. eylemler gerçekleştirildiğinde ödeme yapılmaktadır.

• CPV (cost per view – görüntülenme başına maliyet): Bu hedeflemede de Youtube’da videonuz bir kullanıcı tarafından 30 saniye boyunca izlendiğinde ödeme yaparsınız.

Maksimum Performans İçin

Performans pazarlama çalışmalarınızdan maksimum verimlilik elde etmek için dikkat etmeniz bazı noktalar var. Kısaca özetleyecek olursak:

Ölçerseniz yönetebilirsiniz: Performans pazarlamanın en önemli avantajlarından biri ölçümlenebilir olmasıdır. Yaptığınız her işlemin sonuçlarını anlık olarak ölçebilir; sonuçları değerlendirerek ve gereken güncellemeleri yaparak reklamınıza devam edebilirsiniz.

Uzun vadeli sonuçlara odaklanın: Performans pazarlamada uzun vadeli sonuçlara odaklanmakta yarar var. Hemen sonuç elde edeceğim diye reklamlarınızı çok sık yayımlamanız hem bütçenizin çabuk tükenmesine hem de potansiyel müşterilerinizi sıkmanıza sebep olabilir.

Kaliteli içerik üretin: Elbette pazarlamanın her alanında olduğu gibi performans pazarlamada da kaliteli içerikler üretmek önemlidir. Metin, video ya da görsel içeriklerinizin dikkat çekici, fayda sağlayan ve yayımlandığı mecranın kriterlerine uygun içerikler olduğundan emin olun.

Profesyonellerle Çalışın

Performans pazarlama oldukça avantajlı bir pazarlama yöntemi olmakla birlikte, etkili sonuçlar için düzenli olarak ölçümlenmesi, analiz edilmesi ve sürekli iyileştirmeler yapılması gerekir. Bu da zaman ve emek harcanması anlamına geliyor. En doğrusu bu işi profesyonellere bırakmak ve bir performans pazarlama ajansı ile çalışmaktır. Performans pazarlama konusunda ayrıntılı bilgi ve destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazı Etiketleri: